V Bohuslavicích vichr poškodil až 80 domů, škody v milionech

foto Zhruba osmdesát domů poškodila větrná smršť, která se v pátek 11. srpna kolem 17:30 prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. Nikdo nebyl zraněn, škody budou v milionech korun. Na snímku z 12. srpna obyvatelé obce odstraňují škody.

Hradec Králové/Bohuslavice (Náchodsko) - Zhruba osmdesát domů poškodila větrná smršť, která se v pátek kolem 17:30 prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. Nikdo nebyl zraněn, škody budou v milionech korun. ČTK to dnes ráno řekl starosta obce Jiří Tojnar. Dopoledne naplno začaly práce na úklidu obce a opravě poškozených střech.

"Úplně bez střech je deset až 15 domů, asi tři domy jsou i bez krovů a další jsou poškozené částečně," řekl Tojnar. Vichřice podle něj trvala odhadem pět minut. O její síle vypovídá to, že dokázala například zlomit v polovině betonový sloup elektrického vedení nebo ohnout dopravní značky u země. "Byla to neskutečná síla," řekl Tojnar.

Video: V Bohuslavicích vichr poškodil až 80 domů, škody v milionech
12.08.2017, 12:00, zdroj: ČTK/Hradec

Lidé se před silným větrem stihli většinou schovat, někteří měli obrovské štěstí. "Například spadla lípa na osobní automobil, ve kterém seděli čtyři lidé, ale naštěstí se jim nic nestalo," řekl starosta vesnice, ve které žije ve čtyřech stovkách domů tisíc obyvatel.

Vítr zničil například střechu železniční zastávky, odnesl také střechu z domu Josefa Mencla. V jeho zahradě leží kromě kusů plechů a tašek z okolních domů také několik zlomených či vyvrácených stromů. "Byla to jen chvilička, zatmělo se a pak to přišlo. Jen jsem koukal, jak venku lítají věci," řekl Mencl.

Poškozené střechy na mnoha domech v obci kryjí modré plachty, na místě byly dopoledne desítky dobrovolných hasičů z okolních obcí, zemědělci přistavili traktory s vleky. "Lidé se hlásili, že pomohou, už včera, ale to jsme toho moc nestihli, tak budeme pokračovat v práci i dnes," řekl Mencl.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli v souvislosti s bouřkou od pátečního poledne do večera přes 200 výjezdů, převážně likvidovali popadané stromy. "Od půlnoci už byla situace klidnější," řekl dnes ráno ČTK operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Byl to hrozný hukot, říkají o větrné smršti lidé z Bohuslavic

Lidé z Bohuslavic nad Metují, které v pátek odpoledne zasáhla ničivá větrná smršť, se shodují, že při hlavním náporu větru byl slyšet hrozný hukot. Lidé z oken sledovali, jak po zahradách létají kusy střech a běsnící živel vyvrací stromy v zahradách.

V Bohuslavicích jsou stopy ničivého živlu patrné téměř na každém kroku, u mnoha domů jsou hromádky rozbitých tašek, na zahradách leží kusy plechů ze střech a větve. Před obecním úřadem vichr zvedl betonový kryt hlavního uzávěru plynu a rozbil ho na malé kusy. Náporu větru neodolala ani dřevěná autobusová zastávka, vichr dokonce ohýbal dopravní značky.

"Byl to mžik, šlo to ve dvou fázích, na konci vesnice se asi srazila teplá a studená fronta a pak už to frčelo. Jeden ze sousedů říkal, že viděl, jak se na vesnici valí dvě točící turbíny úplně mléčného vzduchu," řekl ČTK Svatoslav Jeník, kterému smršť poškodila část střechy a poničila zahradu.

Problémy mu také dělá, že nejde elektřina. "Mražáky vyházíme, protože elektřina půjde asi až v pondělí kvůli poničeným přivaděčům. Máme alespoň dobrý zážitek, ale hlavně že jsme v cajku," řekl Jeník, který se po větrné smršti snažil dovolat meteorologům, aby se ujistil, že už další nápory větru nehrozí. "Zklamalo mě, že mě odkázali jen na placenou linku, takže jsem raději zavolal svým známým na hradecké letiště, kteří mi řekli, že už je to naštěstí pryč," řekl Jeník.

Skutečnost, že při větrné smršti nebyl v obci nikdo zraněný, označila za obrovské štěstí sedmašedesátiletá žena žijící v domku na dohled od kostela. Vítr poškodil střechu jejího domu, zlomil hrušeň v rohu zahrady a zdemoloval skleník. Na zahradě leží také kusy plechu a střešních tašek z okolních domů. "Byla to jen chvíle a taková spoušť, žiju tady celý život a nikdy jsem nic podobného nezažila," říká žena do řevu motorových pil, kterými muži rozřezávají popadané stromy.

Přímo u hlavní silnice na Hradec Králové vzal vítr z rekonstruovaného domu celou střechu, na místě dnes dopoledne jeřáb sundával komín, který vichr vyvrátil, na trávníku u domu ležely rozházené kusy štítové zdi. "Komín byl úplně nový. Odneslo to celou střechu a dokonce zbořilo nově postavené příčky v prvním patře," řekla žena postávající na zahradě vedle vyvrácených stromů.

K domu mezitím přicházeli další pomocníci s pracovními rukavicemi, které žena rozesmála svým prohlášením, že původně rekonstrukci domu neplánovali takhle rozsáhlou. "Hlavní ale je, že se nikomu nic nestalo," podotkla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď