ÚS vyložil novelu telekomunikačního zákona ve prospěch klientů

foto Logo mobilního operátora T-Mobile.

Brno - Operátoři měli po předčasném ukončení starších smluv s klienty nárok na 20, nikoliv 50 procent zbývajících paušálů. Ústavní soud (ÚS) vyložil novelu zákona o elektronických komunikacích ve prospěch klientů. Nálezem konkrétně zamítl stížnost T-Mobile ve sporu o úhradu po ukončení smlouvy, která byla podepsaná před novelizací z roku 2013, avšak vypovězena až po ní. Podobných sporů je víc, vyplývá z nálezu.

T-Mobile s klientem v lednu 2014 uzavřel dohodu o předčasném ukončení účastnické smlouvy z roku 2012. Proti faktuře na 1209 korun se klient ohradil. Český telekomunikační úřad jeho námitce vyhověl a vyúčtování snížil na 484 korun. Novela totiž s účinností od 9. srpna 2013 omezila výši úhrad v podobné situaci na 20 procent. Podle Okresního soudu ve Vsetíně - pobočky ve Valašském Meziříčí na tom nemohla nic změnit ani půlroční zákonná lhůta k úpravě smluv s účastníky.

ÚS stížnost T-Mobile věcně projednal, přestože jde o takzvanou bagatelní částku, tedy nízkou sumu, kterou by se soudci jinak nezabývali. Důvodem je podstatný přesah kauzy. Český telekomunikační úřad totiž podle informací ústavních soudců řeší řadu podobných případů.

Limitace úhrad za předčasné ukončení smlouvy na maximálně 20 procent měsíčních paušálů se podle ÚS uplatní na veškeré účastnické smlouvy ukončené po nabytí účinnosti novelizace, tedy od 8. srpna 2013. Bodem zlomu tedy není až změna všeobecných obchodních podmínek, kterou T-Mobile provedl 26. ledna, ještě před vypršením zákonné lhůty, ale po předčasném ukončení konkrétní účastnické smlouvy.

Stejně jako u výkladu spotřebitelských smluv, tak i při pochybnostech při výkladu zákona je třeba volit pro spotřebitele nejpříznivější výklad, domnívají se ústavní soudci. "Takový výklad obstojí i z pohledu požadavků spotřebitelského práva EU a navíc je zřejmé, že úmyslem zákonodárce při stanovení šestiměsíční lhůty pro úpravu účastnických smluv nebylo zvýhodnění operátorů, kteří k úpravě přistoupí až v nejzazším možném termínu oproti těm, kteří k ní přistoupili bezodkladně po nabytí účinnosti novely," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Soud se zabýval také tím, zda bylo možné aplikovat novelu zákona i na účastnické smlouvy uzavřené před její účinností. Nakonec dospěl k závěru, že jde o projev takzvané nepravé retroaktivity, která je z hlediska ústavního práva přípustná.

"Také na smlouvy uzavřené dříve (před 8. srpnem 2013) se tak od nabytí účinnosti novely vztahuje omezení úhrad za jejich předčasné ukončení," stojí v nálezu zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď