Turecko kupuje od Ruska raketový systém S-400

foto Ruský protiraketový systém S-300 VM. Ilustrační foto.

Ankara - Turecko kupuje od Ruska raketový systém protivzdušné obrany S-400. Podle tureckého listu Hürriyet to v úterý oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již podepsána příslušná dohoda a zaplacena záloha. Hodnotu kontraktu ale před novináři neprozradil.

Dohodu potvrdil také kremelský poradce Vladimir Kožin agentuře TASS. "Smlouva byla podepsána a připravujeme se na její uskutečnění," řekl.

Turecko předloni zrušilo tendr na nákup tohoto systému za 3,4 miliardy dolarů (85,4 miliardy Kč), ale pak si to rozmyslelo a rozhodlo se opět o nákupu těchto zbraní vyjednávat. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu řekl, že Moskva je připravena rakety Ankaře prodat.

Rusko do oblasti Středomoří v poslední době dodalo několik systémů raket země - vzduch typu S-300 a S-400. Tyto protiraketové systémy Moskva umístila kolem své letecké základny Latákíja v Sýrii, loni v dubnu začaly dodávky raket S-300 do Íránu.

Výhrady vůči chystanému turecko-ruskému obchodu vyjádřily v minulosti Spojené státy a znepokojení netajili ani jiní spojenci v NATO. "Sami přijímáme rozhodnutí týkající se naší nezávislosti. Jsme nuceni přijímat bezpečnostní a obranná opatření, abychom mohli bránit naši zemi," prohlásil Erdogan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď