Trumpův bezpečnostní poradce Flynn podle CNN odstoupil

foto Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn na snímku z 1. února 2017.

Washington - Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil. Úřadujícím bezpečnostním poradcem byl podle televize CNN jmenován Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti.

Flynn, který podle CNN odstoupil právě kvůli vazbám na Rusko, byl ve funkci poradce Bílého domu méně než měsíc. AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.

V rezignačním dopise, jehož kopii americká média zveřejnila, Flynn uvedl, že během rychlého vývoje své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Mikeu Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Podle deníku The Washington Post jednal Flynn s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil; později prostřednictvím svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

"Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali," uvedl Flynn v dopise. Dodal, že pro něj bylo ctí Trumpovi sloužit v době náročné předvolební kampaně i v prvních dnech jeho prezidentství, kdy výrazně změnil podobu americké zahraniční politiky k obnově mezinárodního vůdcovství.

Flynn rovněž uvedl, že z titulu budoucí funkce bezpečnostního poradce vedl četné telefonní rozhovory s řadou zahraničních představitelů, ministrů a velvyslanců, aby zajistil hladké převzetí moci.

Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump ignoroval dotazy novinářů týkající se této kauzy. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu Sean Spicer sdělil, že Trump situaci řeší.

Podle amerických médií jsou na uvolněný post prezidentského poradce pro otázky národní bezpečnosti tři kandidáti. Kromě Kellogga, který po Flynnově rezignaci funkci dočasně zastává, je to bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, který z funkce šéfa hlavní špionážní služby odstoupil po skandálu s vyzrazením utajovaných informací v roce 2012. Třetím kandidátem je penzionovaný viceadmirál Robert Harward, člen Národní bezpečnostní rady (NSC) za vlády George Bushe mladšího, kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

 

Ruští poslanci neskrývají nelibost nad Flynnovou rezignací

Vlivní ruští poslanci neskrývají nelibost nad oznámenou rezignací Michaela Flynna, hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova může Flynnův osud svědčit o tom, že "rusofobií se nakazila celá americká vláda odshora až dolů". Kreml Flynnův odchod odmítl oficiálně komentovat.

O Flynnově demisi s odvoláním na jeho rezignační dopis informovala v noci na dnešek SEČ americká média. Poradce, který byl ve funkci méně než měsíc, se postu vzdal kvůli svým stykům s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem a "nepřesným" informacím, které o těchto kontaktech poskytl viceprezidentu Mikeovi Penceovi. S Kisljakem údajně Flynn hovořil o protiruských sankcích, a to ještě před listopadovými prezidentskými volbami, tedy za vlády Baracka Obamy.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov označil Flynnův odchod za vnitřní záležitost USA a prohlásil, že Rusko nebude jeho osud v žádném případě komentovat. Odmítl rovněž odpovědět na otázku, zda tématem Flynnových besed s Kisljakem byly protiruské sankce.

Mluvčí se vyhnul i odpovědi na otázku o vztazích Ruska a USA po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. "Hovořit o tom nyní je předčasné," řekl novinářům.

Podle poslance Kosačova není Flynn žádným nadšeným stoupencem Moskvy, aby "na rozdíl od mnoha ostatních amerických politiků byl otevřen dialogu s Ruskem". "Vyhnat poradce pro národní bezpečnost za kontakty s ruským velvyslancem, které jsou součástí běžné diplomatické praxe, to už ani není paranoidní, je to něco daleko horšího," napsal Kosačov na facebooku.

Americký prezident Donald Trump podle něj "buď nenašel samostatnost, kterou hledá, a byl v důsledku toho zahnán - ne bezúspěšně - do slepé uličky, nebo už se rusofobií nakazila nová vláda odshora až dolů," soudí ruský poslanec.

Jeho kolega z dolní komory Leonid Sluckij zastává názor, že Flynn byl k sepsání rezignačního dopisu přinucen lidmi, kteří chtějí poškodit rusko-americké vztahy. "Terčem jsou vztahy Ruska a USA a důvěryhodnost nové americké vlády," řekl Sluckij agentuře RIA Novosti.

Politolog Vladimir Baťuk z vlivného ruského Ústavu USA a Kanady agentuře RIA Novosti řekl, že Flynnovo jednání bylo neprofesionální, pokud o svých kontaktech s Kisljakem neinformoval nadřízené. Flynn byl podle něj klíčovou figurou vlády a jeho nekompetentní a nedisciplinované jednání je tvrdým úderem pro prestiž Trumpovy vlády.

"Je to i úder proti rusko-americkým vztahům. Moskva teď bude daleko méně důvěřovat nové vládě (USA) a její schopnosti vést důvěrná jednání o citlivých mezinárodních otázkách a o dvoustranných stycích," je přesvědčen Baťuk. "Skutečnost, že si Trump vybírá lidi, kteří ne zcela pochopili svou úřední povinnost a podstatu státní služby, je pochopitelně i pohromou pro (amerického) prezidenta," řekl politolog.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď