Trump v Paříži jako čestný host sledoval vojenskou přehlídku

foto Armádní defilé na třídě Champs-Élysées u příležitosti oslav státního svátku Dne Bastily a také ke stému výročí vstupu Spojených států do první světové války.

Paříž - Americký prezident Donald Trump dnes jako čestný host sledoval na pařížské třídě Champs-Élysées vojenskou přehlídku, která se konala u příležitosti oslav státního svátku Dne Bastily a také ke stému výročí vstupu Spojených států do první světové války. Trumpa na tribuně vyhrazené vybraným představitelům osobně přivítal francouzský prezident Emmanuel Macron.

Trump za doprovodu manželky Melanie přijel na náměstí Svornosti do centra metropole, kde byla tribuna zbudována, kolem 10:00 SELČ. Na místě ho přivítali Macronova manželka Brigitte a také francouzský premiér Édouard Philippe. Krátce poté dorazil i Macron, který jel v čele slavnostního vojenského průvodu. V něm k uctění vstupu USA do války pochodovaly také americké jednotky.

V momentě, kdy před tribunou společně defilovaly sbory americké armády, námořnictva a námořní pěchoty, vzdal Trump vojákům hold salutováním. Několik vojáků pochodovalo v dobových amerických uniformách.

Hned na úvod zhruba dvouhodinové přehlídky proletěly nad Champs-Élysées stíhačky, které vypustily ve vzduchu kouřovou clonu v barvách francouzské trikolory. Francouzské letectvo následně předvedlo i své další stroje, včetně bojových vrtulníků.

Známým pařížským bulvárem pochodovalo více než 3700 vojáků, další řídili přes 200 vojenských vozidel včetně obrněnců.

Přehlídka se konala za přísných policejních opatření, na bezpečnost veřejnosti dohlíželo zhruba 3500 policistů. Návštěvníci museli před příchodem do vyhrazených zón pro sledování vojenské slávy projít kontrolou tašek, kabelek či batohů. Ostraha prováděla také osobní prohlídky. Situaci ze vzduchu podle ministra vnitra sledovaly i dva bezpilotní stroje.

Součástí ceremonie byla i připomínka teroristického útoku v jihofrancouzském městě Nice, kde přesně před rokem útočník najel do oslavujícího davu. Masakr si tehdy vyžádal 86 lidí. Vojáci se dnes v závěru defilé před tribunou s Macronem a Trumpem sestavili tak, aby ze vzduchu tvořili nápis Nice. Vojenský orchestr k tomu zahrál píseň Nissa La Bella (Nádherná Nice), která je považována za hymnu tohoto letoviska.

Macron pozval Trumpa na oslavy koncem června. Americký prezident nabídku přijal, i když vztahy mezi Washingtonem a Paříží nejsou úplně ideální. Trump již ve čtvrtek po setkání s francouzským protějškem prohlásil, že i přes občasné rozpory není možné narušit letité spojenectví obou zemí. "Vztahy s Francií jsou silnější než kdy jindy," napsal dnes americký prezident twitteru.

Macron pak v projevu po skončení vojenské přehlídky poděkoval Spojeným státům, že se před 100 lety rozhodly do světového konfliktu zasáhnout. Historici tento krok hodnotí jako zlomový okamžik v historii nejen Evropy. "Nás nikdy nic nerozdělí," řekl francouzský prezident.

Trump je v Evropě potřetí od svého lednového nástupu do funkce, ve Francii pak jako prezident poprvé. Zatímco Trump již odjel na letiště, aby se vrátil do vlasti, Macron zamíří do Nice, kde se zúčastní pietního aktu k připomínce teroristického činu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď