Trump si za ministra zdravotnictví zvolil kritika Obamovy reformy

foto Ortoped Tom Price, kandidát na ministra zdravotnicví.

Washington - Budoucí americký prezident Donald Trump si za ministra zdravotnictví vybral Toma Priceho, který je hlasitým kritikem zdravotnické reformy dosluhující hlavy státu Baracka Obamy. Dnes to v rozhovoru s televizí CNN prohlásil Trumpův mluvčí Jason Miller. Republikán Trump v předvolební kampani slíbil, že po převzetí moci v Bílém domě Obamovu zdravotnickou reformu odvolá. Trump dnes na twitteru uvedl, že si přeje tvrdý trest pro lidi, kteří zapálí americkou vlajku.

Pomáhat s uskutečněním tohoto slibu mu bude nejen ortoped Price, ale i Seema Vermaová, kterou si vybral do čela vlivné federální agentury pro zdravotní péči CMS. Agentura působí v rámci ministerstva zdravotnictví, její vedení ale jmenuje přímo prezident.

Budoucnost celé zdravotnické reformy známé jako Obamacare je nejasná. Trump v průběhu kampaně prohlašoval, že ji zcela zruší, po setkání s Obamou, který ho jako vítěze prezidentských voleb pozval do Bílého domu, ale řekl, že některé části reformy zváží ponechat.

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres navzdory silnému odporu republikánů v roce 2010. Obama její nezbytnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči milionům Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zmírnit prudký růst nákladů na zdravotnictví. Kritici reformy včetně Trumpa ale tvrdí, že Obamův krok naopak vedl ke zdražení pojistného a k dalším vysokým nákladům.

Trump chce tvrdé postihy za pálení americké vlajky

Trump si přeje tvrdý trest pro lidi, kteří zapálí americkou vlajku. Napsal to dnes na twitteru. Proč se budoucí hlava státu tímto problémem právě teď zabývá, není zatím jasné.

"Nikdo by neměl mít právo pálit vlajku Spojených států. Za takový čin by mělo hrozit odebrání občanství či odnětí svobody," napsal republikán Trump na svém twitterovém účtu.

Tvrzení zvoleného prezidenta je v rozporu s prvním dodatkem ústavy Spojených států, která se mimo jiné vztahuje na svobodu projevu, uvedla agentura AP. V roce 1969 americký nejvyšší soud rozhodl, že osoby, které se tohoto činu dopustí, chrání právě tato část ústavy.

Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů a Trumpův stoupenec Sean Duffy ve vysílání stanice CNN řekl, že s Trumpem nesouhlasí. "Chceme chránit lidi, kteří se rozhodnou protestovat... S panem Trumpem nesouhlasím," vysvětlil Duffy.

Pálení vlajky se v mnoha zemích považuje za symbol politického protestu. Může jít například o nesouhlas s domácí či zahraniční politikou dané země. Tresty za pálení vlajky se ale v různých státech liší. Zatímco ve Spojených státech a Kanadě zákon pálení vlajky nezakazuje, v Číně a Saúdské Arábii za takový čin hrozí až několikaleté vězení.

V České republice je podle zákona z roku 2001 pálení vlajky přestupkem s pokutou až 10.000 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď