Trump podle Palestinců poskytl Izraeli volnou ruku

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Ramalláh/Gaza/Jeruzalém - Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát v reakci na středeční jednání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě řekl, že Netanjahu prosazuje apartheid. Americký prezident Donald Trump na setkání s Netanjahuem opustil dosavadní americkou politiku, když řekl, že netrvá na tom, aby byl palestinsko-izraelský konflikt řešen tak, že vzniknou sva státy, tedy také nezávislá Palestina. Podle palestinských analytiků tím Izrael získal volnou ruku prosadit si, co chce.

Podle Irikáta je jedinou alternativou Netanjahuovy představy o zavedení "apartheidu" žít v "jednom sekulárním a demokratickém státě na území historické Palestiny, kde budou mít všichni, křesťané, muslimové a židé, stejná práva".

To však neodpovídá názoru mnoha Izraelců, kteří si přejí, aby byl Izrael židovským státem.

Na Trumpova slova reagoval také palestinský radikální Hamas, který vládne Pásmu Gazy. "To, co Trump řekl, je nové, ale ať říká cokoli, my v Hamasu stále věříme v to, že jedinou cestou k osvobození naší země od izraelské okupace je odboj. USA nyní kryjí agresi, okupaci a konfiskaci palestinské země. USA k otázce lidských práv pro Palestince nepřistupují vážně," řekl mluvčí Hamasu Hazím Kásim.

Podle komentátora izraelského levicového deníku Haarec se tisková konference Netanjahua a Trumpa vyznačovala rozporuplnými výroky, politickými slogany, odlišnými stanovisky odloženými elegantně stranou a neznalostí. Trump a jeho okolí mají podle listu velmi omezené vědomosti o podstatě izraelsko-palestinského konfliktu a nejsou schopni formulovat pevnou strategii. Když Trump řekl, že pro něj je jedno, zda nakonec vzniknou dva státy nebo jeden, znamená to podle listu, že Trump Izrael vhání do náruče společného státu Židů a Arabů, což si většina Izraelců nepřeje. V Izraeli se hovoří spíš o autonomii pro Palestince nebo o jejich státě, který nebude mít všechny atributy státu. "Dá se pochybovat o tom, že Trump sám rozumí tomu, co řekl," napsal Haarec.

Netanjahua po jednání v Bílém domě zpovídali izraelští novináři a vysloveně se ho ptali, zda je tedy dvoustátní řešení mrtvé. Netanjahu řekl, že to záleží na tom, jak se tento termín definuje. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd "Abbás neuznává Izrael jako židovský stát, stále hovoří o právu (palestinských uprchlíků) na návrat a nesouhlasí s tím, aby izraelská armáda kontrolovala celý Západní břeh Jordánu. Tato jeho politika je pro nás nepřijatelná," řekl premiér.

Palestinský profesor z Islámské univerzity v Gaze Mušír Ámir řekl, že Trump poskytl Izraeli volnou ruku k tomu, aby si dělal co chtěl. Minulý prezident Barack "Obama měl nad Netanjahuem aspoň nějakou kontrolu," sdělil.

 

Zástupkyně USA při OSN: Spor Izraele a Palestiny vyřeší dva státy

Spojené státy podporují izraelsko-palestinské mírové řešení v podobě dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. Prohlásila to dnes velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová. Prezident Donald Trump přitom ve středu řekl, že Washington uvítá i vznik společného státu Palestinců a Izraelců, pokud se na tom obě znesvářené strany dohodnou.

"My podporujeme řešení v podobě dvou států," řekla novinářům Haleyová a dodala, že je chybou tvrdit, že Spojené státy za tímto řešením nestojí. "Rozhodně podporujeme řešení dvou států, zároveň ale na věc nahlížíme i z jiné perspektivy," citovala ji agentura Reuters.

Trump ve středu na tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem hovořil o tom, že Washington uvítá jakékoli řešení, na kterém se Izraelci a Palestinci dohodnou. Takové prohlášení ale vyvolalo pochybnosti, neboť mezinárodní společenství považuje za základ mírového řešení právě vznik dvou států.

V reakci na Trumpova slova prohlásil generální tajemník OSN António Guterres, že žádná jiná alternativa na cestě k míru než samostatný Izrael a samostatná Palestina neexistuje.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď