Trump opět pohrozil KLDR, se kterou prý ale americká vláda jedná

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho severkorejský protějšek Kim Čong-un na televizní obrazovce.

Washington - Americký prezident Donald Trump opět pohrozil KLDR vojenským řešením vzájemného sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně. Navázal tím na ostrou rétoriku posledních dnů, během nichž Severní Korea slíbila připravit podrobný plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Ministr obrany James Mattis označil možnou válku s KLDR za katastrofu, americká diplomacie podle něj činí v přístupu ke KLDR pokroky. Podle agentury AP americká vláda navzdory současné ostré rétorice už několik měsíců potichu udržuje s KLDR diplomatické kontakty.

Rusko, Čína a Německo vyjádřily znepokojení nad eskalující rétorikou, zatímco Pentagon potvrdil, že Spojené státy během deseti dní uskuteční plánované vojenské cvičení s Jižní Koreou. Tento krok nepochybně opět podráždí KLDR.

V kontrastu s vyhrocenou slovní přestřelkou mezi Spojenými státy a Severní Koreou zveřejnila agentura AP informaci, že americká vláda už několik měsíců v tichosti udržuje diplomatické kontakty s KLDR. Odvolala se přitom na nejmenované informované zdroje.

Údajně právě díky těmto kontaktům se v červnu podařilo dostat ze severokorejského vězení amerického studenta Otto Warmbiera, rozhovory ale dále pokračují a věnují se i jiným problémům. Pravidelně kontakty podle AP udržují americký zvláštní vyslanec pro záležitosti KLDR Joseph Yun a vysoký severokorejský diplomat Pak Song-il, který je členem stálého severokorejského zastoupení v OSN.

Američtí úředníci jejich kontakty označují za "newyorský kanál". Yun je jediný americký diplomat, který teď s KLDR jedná. Rozhovory Yuna s Pakem ovšem zatím nepřispěly k urovnání nynější roztržky mezi Washingtonem a Pchjongjangem, která vyvolává obavy z válečného konfliktu. Mohou se ale stát základem budoucího závažnějšího dialogu o severokorejských jaderných zbraních, pokud se Donald Trump a Kim Čong-un zřeknou nynější bojovné rétoriky, uvádí AP.

Trump dnes na twitteru napsal, že by si vůdce KLDR Kim Čong-un měl plán útoku na Guam rozmyslet. "Vojenská řešení jsou nyní plně připravená, 'nabitá a zajištěná'," napsal Trump. Použil přitom citát z klasického amerického filmu z roku 1949 V píscích Iwo Šimy s Johnem Waynem, kde se touto frází vyjadřovala připravenost k boji.

Příspěvek na twitteru zveřejnil šéf Bílého domu krátce poté, co severokorejská státní tisková agentura KCNA vydala prohlášení, v němž Trumpa viní z rozdmýchávání napětí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Moskvě vyzval Pchjongjang a Washington, aby podepsaly dříve zveřejněný rusko-čínský plán, na jehož základě KLDR zmrazí své raketové testy a Spojené státy a Jižní Korea uvalí moratorium na velká vojenská cvičení. Ani USA ani KLDR tento plán nepřijaly.

Trump dnes večer SELČ své výhrůžky zopakoval v Bedminsteru v New Jersey, kde tráví dovolenou. Řekl, že severokorejský vůdce bude "rychle litovat, pokud podnikne něco proti Guamu, jinému americkému území nebo některému americkému spojenci". "Bude tohoto litovat opravdu a rychle," prohlásil prezident. Kritikům, kteří poukazují na ostrost jeho výroků, Trump vzkázal, že "desítky milionů Američanů" tento tvrdý postoj vůči jaderné hrozbě KLDR schvalují.

Ruský senátor Viktor Ozerov dnes agentuře RIA Novosti řekl, že Moskva uvedla do stavu zvýšené bojové pohotovosti své protiraketové systémy na Dálném východě. Důvodem podle senátora nejsou jen akce KLDR, ale i možná vojenská odpověď USA. Zdroje z ruského ministerstva obrany ale v rozhovoru pro agenturu Interfax takovou informaci popřely; k žádnému zvýšení bojové pohotovosti prý nedošlo.

Německá kancléřka Angela Merkelová nevidí žádné vojenské řešení sporů kolem Severní Koreje. Na tiskové konferenci v Berlíně dnes také řekla, že eskalace vyjadřování politiků je špatnou odpovědí. Upřednostňuje diplomacii.

Vztahy USA a KLDR se v poslední době vyhrotily po sérii severokorejských raketových testů. Pchjongjang nedávno pohrozil, že disponuje balistickou střelou schopnou dosáhnout jakéhokoli místa na americkém území. Trump poté přišel se sérií ostrých výroků, v nichž KLDR mimo jiné varoval před "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď