Trump nabídl Erdoganovi podporu v boji proti IS a PKK

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo) a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan během schůzky v Bílém domě.

Washington - Spojené státy nabízejí Turecku podporu v jeho boji proti Islámskému státu a bojovníkům ze Strany kurdských pracujících (PKK). V Bílém domě to řekl tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi šéf Bílého domu Donald Trump. Turecký host ho ujistil, že jeho země bude pokračovat v boji proti "všem teroristickým skupinám" v regionu.

První osobní setkání obou státníků bylo podle amerických médií poznamenáno sporem kolem účasti Kurdů v boji proti islamistům v Sýrii. Turecko syrské Kurdy označuje za teroristy spojené s teroristickou PKK a rozhodně se staví proti jejich vyzbrojování. Washington se naopak minulý týden zavázal, že syrským Kurdům bojujícím proti Islámskému státu zbraně dodá. Pentagon kurdské milice považuje za nejschopnější regionální sílu v boji proti džihádistům.

Jednání nicméně proběhlo optimisticky, podle agentury AFP si Trump a Erdogan vzájemně slíbili, že odstraní napětí ve vztazích obou zemí, a to včetně sporné kurdské otázky. USA a Turecko se zavázaly, že posílí své "strategické partnerství" a "mimořádné vztahy".

Předmětem jednání byl i osud tureckého exulanta v USA Fethullaha Gülena, jehož Erdogan viní ze zosnování loňského pokusu o puč. Turecký prezident dnes v přítomnosti Trumpa řekl, že "otevřeně vyjádřil očekávání ohledně Gülenovy teroristické organizace". Gülen žije v USA, obvinění popírá a Ankaře se zatím nepodařilo dosáhnout jeho vydání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 9:00 -5°C

Celá předpověď