Trump chce ještě lepší obchodní vztahy s Kanadou

foto Americký prezident Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau v Oválné pracovně.

Washington - Americký prezident Donald Trump chce vylepšit vzájemné obchodní vztahy s Kanadou. Prohlásil to na tiskové konferenci po dnešním jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Trump tak reagoval na dotaz novinářů k možným změnám Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), kterou americký prezident považuje za špatnou. Trudeau uvedl, že mnoho Kanaďanů hledí na očekávané změny dohody s obavami, neboť jejich pracovní místa závisejí na propojení americké a kanadské ekonomiky.

"Miliony pracovních míst na obou stranách hranice jsou závislé na vztazích a obchodování mezi USA a Kanadou," řekl Trudeau.

"Obchodní vztahy s Kanadou jsou velmi výjimečné. A my je ještě vylepšíme," řekl Trump. Dodal, že situace na severní hranici USA je naprosto odlišná od té jižní mexické. "Po mnoho a mnoho let bylo obchodování (s Mexikem) vůči USA nespravedlivé," řekl amerických prezident.

Trump během předvolební kampaně opakovaně hovořil o tom, že NAFTA je překonaná a že na dohodu, pokud jde o obchodování s Mexikem, Spojené státy doplácejí, proto je nezbytné přistoupit k jejímu přepracování.

Tématem tiskové konference byla i migrace. "Kanada chce nadále zůstat otevřená pro uprchlíky, nehodlá ale podcenit bezpečnost," řekl Trudeau. Zároveň poznamenal, že pokud jde o syrské uprchlíky, které severní soused USA přijímá, nebude Kanada Spojené státy nijak poučovat. Trump se naopak staví proti přijímání běženců ze Sýrie a azylové programy zmrazil. Platnost příslušného dekretu soud sice pozastavil, ale právní bitva o jeho osud neskončila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď