Trump čelí rostoucímu tlaku kvůli údajným ruským vazbám

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americkou politickou scénu dnes rozvířily další informace kolem údajných vazeb týmu prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. Podle deníku The New York Times chtěl Trump po bývalém šéfovi FBI Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho ruským kontaktům. Kongresové výbory chtějí Comeyho vyslechnout a získat zápis z jednání, který Trumpův požadavek údajně zachycuje. Za Trumpa se dnes postavil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož šéf Bílého domu nevyzradil při jednání se šéfem ruské diplomacie žádné tajné informace, jak tvrdí média.

Comeyho zápis podle newyorského deníku zachycuje jeho rozhovor s Trumpem v Oválné pracovně z 15. února, tedy den poté, co Flynn rezignoval kvůli tomu, že lhal o svých jednáních s ruským velvyslancem. "Věřím, že zde vidíte prostor, jak to nechat být, jak nechat Flynna být," citoval NYT Trumpova slova ze zápisu, který novinářům přečetl nejmenovaný Comeyho spolupracovník. Bílý dům popřel, že by prezident vytvářel nátlak na tehdejšího šéfa federální policie, kterého minulý týden odvolal kvůli údajně špatné práci.

Senátní výbor pro tajné služby i sněmovní výbor pro dohled nad exekutivou kvůli informacím požádaly o předložení zmíněného zápisu a chtějí Comeyho vyslechnout.

Bobtnající ruská kauza dostává Trumpa pod rostoucí tlak nejen ze strany demokratů, ale i části republikánů. Vlivný republikánský senátor a Trumpův dlouhodobý kritik John McCain přirovnal současné dění kolem Trumpa k aféře Watergate, která vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona.

Zatímco demokraté dnes navrhli vytvořit nezávislou komisi k vyšetření ruské kauzy a někteří dokonce mluví o zahájení procesu odvolání prezidenta, většina republikánů požaduje konkrétní důkazy o Trumpových pochybeních. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan před novináři prohlásil, že prezident má stále jeho důvěru a že k případné změně názorů jej může přesvědčit jen jednoznačný závěr vyšetřování.

Sám Trump dnes během projevu ke kadetům americké pobřežní stráže v narážce na velký mediální zájem o své kontroverzních kroky označil přístup médií za nepřátelský a řekl, že je třeba "sehnout hlavu a bojovat, bojovat, bojovat". "Podívejte se na způsob, kterým se mnou v poslední době zacházejí, zvláště média. Žádný politik v dějinách, a to říkám s velkou jistotou, nečelil horšímu či neférovějšímu přístupu," prohlásil Trump.

Prezident je pod tlakem i kvůli údajnému vyzrazení přísně tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi při debatě o možných útocích teroristů z organizace Islámský stát. Ruský prezident Putin dnes popřel, že by se jeho šéfdiplomat dozvěděl jakékoli tajemství a nabídl, že dá k dispozici zápis z jednání. "Sledujeme, že ve Spojených státech se rozvíjí politická schizofrenie. Ničím jiným si nedokážu vysvětlit obviňování nynějšího prezidenta, že prozradil Lavrovovi nějaká tajemství," prohlásil Putin.

Kvůli obavám z politického chaosu ve Spojených státech dnes výrazně oslabily akciové trhy v západní Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď