Trudeau: Silná EU je důležitá pro celý svět

foto Ilustrační foto - Šéf kanadských liberálů Justin Trudeau v sídle strany v Montrealu.

Štrasburk - Silná Evropská unie, která sdílí s Kanadou společné hodnoty, je důležitá pro celý svět. Prohlásil to dnes kanadský premiér Justin Trudeau, který jako vůbec první předseda kanadské vlády promluvil v Evropském parlamentu. Den poté, co europoslanci schválili obchodní dohodu CETA, ji ocenil jako ambiciózní projekt, který by posílením hospodářského růstu mohl oslabit sílící vlnu populistických politiků.

"Celý svět má prospěch ze silné Evropské unie," prohlásil liberální politik v narážce na současnou sílící vlnu protievropsky laděných politiků v řadě zemí kontinentu.

Trudeauova vláda stojí za vyjednáním historické dohody odstraňující většinu celních překážek, která má přinést výrazný nárůst obchodní výměny a přispět k hospodářskému růstu. "CETA je velmi ambiciózní projekt, který přinese užitek všem obyvatelům obou stran," prohlásil kanadský premiér.

Dohodu kritizovala část politiků i veřejnosti kvůli obavám z možné ztráty pracovních míst či ekologickým dopadům. Podle Trudeaua však nejsou obavy o pracovní pozice na místě, neboť hospodářský růst bude podnětem pro vytváření nových pracovních míst. "Velký prospěch z dohody bude mít střední třída, lidé živící rodiny. Velmi brzy uvidí její přínos," řekl premiér na tiskové konferenci. CETA podle něho neznamená vyvrcholení spolupráce mezi Kanadou a EU, ale začátek nové kapitoly společných dějin.

Předseda EP Antonio Tajani poznamenal, že užší kontakty s Kanadou mohou EU otevřít dveře ke zlepšení vztahů se Spojenými státy, které po nástupu prezidenta Donalda Trumpa nejsou příliš vřelé. "Kanada je USA geograficky nejblíže a je pro ni jednodušší se domluvit se sousedem než pro nás. Premiér Trudeau byl například jedním z prvních politiků, s nimiž Trump po svém nástupu jednal," prohlásil Tajani.

Trudeau dodal, že tendence k volbě lídrů typu Trumpa, kterého do prezidentské funkce vynesly hlasy nespokojených lidí obávajících se o svou budoucnost, jsou viditelné i v Kanadě a evropských zemích.

"Našim úkolem je nyní zaměřit se právě na pomoc těmto lidem, na vytváření pracovních míst," řekl kanadský lídr, podle něhož by vítr z plachet podobným populistickým politikům mohla vzít i právě uzavřená dohoda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď