Cyklokrosař Ťoupalík slavil předčasně, nakonec vydřel stříbro

foto Adam Ťoupalík na MS cyklokrosařů v belgickém Heusden-Zolderu předčasně slaví průjezd cílem.

Heusden-Zolder - Adam Ťoupalík získal na mistrovství světa cyklokrosařů v belgickém Heusden-Zolderu stříbro v závodě do 23 let. Devatenáctiletý český jezdec omylem slavil už v předposledním kole, kdy vjel do cíle první, v závěrečném spurtu nakonec nestačil na domácího favorita Eliho Iserbyta.

V závodu elitní kategorie mužů dojel Radomír Šimůnek devátý, další český reprezentant Michael Boroš byl šestnáctý. Česká výprava se tak z Belgie vrací s dvěma stříbrnými medailemi, druhá skončila také Nikola Nosková v sobotním závodu žen do 23 let.

Ťoupalík si užil opojné pocity triumfu, jenže předčasně o kolo dříve. "Někdo tam na mě křičel 'poslední kolo, poslední kolo' a já si myslel, že už jsem v posledním kole, ale nebylo tomu tak. Zvonec jsem na té 'cílovce', kde jsme jezdili asi 45 kilometrů v hodině, vůbec neslyšel. V životě bych nepomyslel na to, že se mi něco takového může stát," řekl Ťoupalík novinářům.

Na rozdíl od vyhlášení na stupních vítězů už ale nepřipomínal mučedníka a dokázal na tváři vykouzlit i úsměv nad kuriózní situací. "Musím na tom, co se stalo, hledat něco pozitivního. Konečně jsem jel dobrý závod, ale ta chyba mě stála možná trikot mistra světa. Nevím, co by se muselo stát v posledním kole; měl jsem malý náskok a cítil jsem se výborně, ale prostě jsem se špatně podíval. Blesklo mi hlavou, že jsem blbec. Nic víc, nic míň. Prostě moje chyba," připustil Ťoupalík.

Novým šampionem kategorie elite se stal jeden z hlavních favoritů Wout van Aert z Belgie, který za sebou nechal Nizozemce Larse van der Haara a domácího Kevina Pauwelse. S šampionátem se loučící belgický velikán Sven Nys skončil čtvrtý.

Zřejmě klíčový okamžik závodu přišel v pátém kole. Při kuriózní kolizi v blátivé zatáčce zůstala noha hlavního favorita na zlato Mathieua van der Poela z Nizozemska zaklíněná mezi dráty Van Aertova předního kola a dlouhé vteřiny se ji nedařilo dostat ven. Zatímco Belgičan se poté skvělou stíhací jízdou dotáhl velmi brzy na čelo, obhájce titulu Van der Poel už ztrátu zlikvidovat nedokázal.

Závod se jel za velmi nepříznivého počasí v dešti a studeném větru. Šimůnek byl s devátým místem spokojený. "Ta první desítka se určitě počítá. V těchto podmínkách je to strašně těžké, na člověka padala voda a tělo rychle chřadne. Jsem rád, že už mám ten závod za sebou a že to vyšlo do těch deseti," řekl novinářům Šimůnek.

Reprezentační trenér Petr Dlask označil zisk dvou medailí za výborný výsledek. "Nechci říct, že jsme přímo nadšení, ale určitě do jisté míry spokojení. Především proto, že to je pro celý český cyklokros stupínek na cestě vzhůru. V další sezoně se budeme snažit udělat další," řekl Dlask.

MS v cyklokrosu v Heusden-Zolderu:

Muži elite: 1. Van Aert (Belg.) 1:05:52, 2. Van der Haar (Niz.) -5, 3. Pauwels -35, 4. Nys (oba Belg.) -39, 5. M. Van der Poel -47, 6. D. Van der Poel (oba Niz.) -1:03, 7. Sweeck -1:11, 8. Meeusen (oba Belg.) -1:23, 9. Šimůnek (ČR) -1:37, 10. Meisen (Něm.) -1:43, ...16. Boroš (ČR) -2:46.

Muži do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 51:18, 2. Ťoupalík (ČR) -1, 3. Hermans -5, 4. Aerts (oba Belg.) -11, 5. Russo (Fr.) -12, 6. Orts (Šp.) -15, ...30. Schubert -3:25, 47. Šírek (oba ČR) -6:02.

 

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

9°C

Dnes je neděle 23. října 2016

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď