Testování hráčů jde u mě ruku v ruce s touhou vyhrát, řekl Jandač

foto Trénink české hokejové reprezentace. Na snímku je trenér Josef Jandač.

Praha - Turnaje Euro Hockey Tour v reprezentační hokejové sezoně slouží trenérům k testování hráčů a jejich zapojování do národního týmu. Kouč Josef Jandač však odmítá, že by to mělo automaticky znamenat, že mužstvo dopředu rezignuje na dobrý výsledek.

"Pro mě je to spojené. Nejsem ztotožněný s tím rozdělováním. Každý trenér chce přece vyhrát. Co jsem poznal Vláďu Vůjtka, tak chtěl vyhrát všechny zápasy. To samé Vláďa Růžička. A bez ohledu na to, jak se to prezentuje. I my chceme vyhrát," zdůraznil Jandač v rozhovoru s novináři.

"Chceme dát prostor dalším klukům, ale zároveň vyhrát zápas a celý turnaj. Ti kluci se také musí naučit vyhrávat. Není to o tom, abychom se plácali po zádech za sympatický výkon, i když jsme prohráli zápas, a u toho říkali klukům, že jsou tady noví a nic se neděje. To nechceme. Kluci budou mít na sobě národní dres a my chceme, aby nesli tu odpovědnost a odváděli sympatické výkony, ale bylo to podložené výsledkem," dodal Jandač.

Při pokračující přestavbě národního mužstva hledá nové lídry. "Třeba Radim Šimek už je pro nás jedním ze základních kamenů obrany. Jsou tu Lukáš Radil, který se jevil minulou sezonu dobře a uteklo mu mistrovství světa kvůli zranění, jinak by tam asi byl, nebo Tomáš Filippi, který by asi měl být také pilířem toho nároďáku. Není to tým hvězd, ale chceme, aby to byl bruslivý a rychlý tým s parametry pro evropský hokej," řekl Jandač.

Hráče, jako jsou například Vladimír Sobotka, Roman Červenka, Michal Birner, navrátilec do extraligy Martin Erat a další, v této fázi sezony nechce povolávat. "Nechceme je brát na všechny akce, teď dostanou prostor jiní. Kluky, kteří mají z nároďáku větší zkušenost, teď vidět nepotřebujeme. Chceme, aby se soustředili na práci v klubu a taky si trochu orazili a měli čas na regeneraci, aby byli připravení na závěr sezony," řekl Jandač.

I v případě dobrého zdravotního stavu by na turnaj Karjala nevzal ani gólmana Alexandra Saláka, který však bude muset na hokej zapomenout patrně až do konce aktuální sezony. "Teď by v týmu nebyl, ale to jeho zranění je pochopitelně škoda pro něho i pro nás, protože byl pořád členem širšího reprezentačního výběru," podotkl Jandač.

Z celkového pohledu na české gólmany ho ale těší, že má kam sáhnout. V současnosti vykazuje dobrou formu řada mladých brankářů. "Jsme rádi, že máme na tomto postu na výběr. I proto se snažíme při těchto turnajích jednoho takového mladíka vytáhnout. Trenér brankářů Petr Jaroš s nimi pak pracuje a chceme, aby do toho byli zapojení, aby si je Petr vedl v té kartotéce," odůvodnil Jandač pozvánku pro brněnského Karla Vejmelku.

Jednou z variant byl podle jeho slov i dvaadvacetiletý Dominik Hrachovina, jenž září ve Finsku a minulou sezonu slavil s Tapparou Tampere titul. "Uvažoval jsem o něm, bavil jsem se o tom i s Petrem Jarošem. Zatím jsme ho ale neoslovovali. Chceme, aby výsledky, které má, prokázal dlouhodoběji. Víme o něm a sledujeme ho," ujistil Jandač.

"Máme tam ještě Sedláčka, který také nemá špatnou výkonnost, hraje ale v beznadějně posledním klubu KHL... Je tady Will, který se vrátil, Bartošák ve Vítkovicích... Tihle mladí kluci jsou určitě příslibem do budoucna," prohlásil Jandač.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď