Tenistky se v Kluži učí na "šmirglu" trpělivosti

foto Ilustrační foto - Trénink českého týmu v tenisovém Fed Cupu. Na snímku Karolína Plíšková.

Kluž (Rumunsko) - V Česku hrávají tenistky Fed Cup na povrchu rychlém na hranici pravidel, ale nyní je čeká opak. V prvním kole v Kluži chtějí domácí Rumunky o víkendu otupit útok obhájkyň titulu dvorcem, jehož pomalost je na spodní hranici pravidel, což prokázalo dnešní měření.

U povrchů se v soutěžích družstev - Fed Cupu a Davisově poháru - měří hodnota rychlosti odskoku míče, tzv. Court Pace Rating. Při vítězných finálových duelech, předloni proti Němkám a loni proti Ruskám, byl dvorec v pražské O2 Areně vyladěn vždy na maximálně povolené hranici 50. Nyní je v Kluži na opačné straně, má 29, přičemž minimum je 24.

"Měření ukázalo, že je to v normě. Povrch je opravdu velmi pomalý, ale je to v pořádku. Výhoda domácího prostředí musí být," řekl kapitán Petr Pála po dopoledním tréninku, v kterém hrály Petra Kvitová s Barborou Strýcovou. "Zahrály si set a kousíček a obě dělaly cvičení na rytmus, aby si zvykaly na odskoky," řekl Pála.

Pomalý povrch by měl vyhovovat rumunské jedničce Simoně Halepové. Světová trojka má hru založenou na výborném pohybu a pevné obraně. Češky mají naopak hlavní údernou sílu v Kvitové a Karolíně Plíškové. Obě hrají agresivním stylem a snaží se míče ukončovat, což nyní půjde hůř.

"Každý odskok je jinak, není to pravidelný. Čop je tu nepříjemnej. Zadrhává se to, je to šmirgl," řekla o dvorci světová třináctka Plíšková. "Bavily jsme se s holkama a takový povrch nikde na turnajích není," přidala čtvrtá členka české sestavy Denisa Allertová.

Kapitán Pála s trenérem Davidem Kunstem při trénincích na tenistky apelují, aby hrály hodně trpělivě. Základem bude dobře stát u úderu a chodit do míče. "Nemělo by se pospíchat, nezabíjet z prvního míče a neuspěchat to," řekl Pála.

"Ze začátku to bylo divoké, ale zvykáme si. Je to náročné, balony se zastavují a musí se hodně pracovat na kurtu. Těžko se na tom hýbe. Nohy se zastavují a těžko se odlepují od úderů, které dobíháme," řekla Strýcová. "Bude to o trpělivosti a hodně se na tom nadřeme. Není to povrch, který preferujeme, ale je to výzva," řekla Kvitová.

Po čtvrtečních trénincích kapitán rozhodne o nominaci na sobotní dvouhry. Vedle Kvitové a hrdinky loňského finále proti Ruskám Plíškové může zařadit i Strýcovou. "Odpoledne si sedneme a domluvíme se, kdo bude hrát," řekl Pála.

Čtyřicetiletý Pála je u fedcupového týmu od roku 2008 a tenistky pod jeho vedením osmkrát první kolo soutěže zvládly. "To mě vůbec nenapadlo. Jen aby to pokračovalo," řekl Pála a k utkání s Rumunkami doplnil: "Bude to vyrovnané. Povrch nahrává domácím, ale holky umějí hrát na všem a o víkendu se s tím poperou."

Rumunky nejspíš do dvouher vedle Halepové nasadí Monicu Niculescuovou, hráčku s nezvyklým čopem z forhendu. Tréninky sledovala v hale asi tisícovka fanoušků, Halepová se divákům přes půl hodiny podepisovala a fotila se s nimi. "Dneska to vidím poprvé, ale ona je tady hvězda," komentovala Strýcová "halepománii".

Losování pořadí zápasů je v Kluži na pořadu v pátek půl hodiny před polednem českého času. V sobotu i v neděli se začne hrát ve 12:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je čtvrtek 27. října 2016

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď