Tabulku obcí s nejhorším ovzduším opět ovládly Radvanice

foto Kouřící komín, smog - ilustrační foto.

Ostrava - V Česku dýchali znečištěný vzduch loni nejvíce dní v roce obyvatelé ostravské čtvrti Radvanice a Bartovice, stejně jako v roce 2015. Na měřicí stanici v Radvanicích, kterou provozuje Zdravotní ústav Ostrava, byl imisní limit pro polétavý prach loni překonán v 89 dnech. Asi čtvrtinu roku tam tak bylo výrazně znečištěné ovzduší. Maximální koncentrace prachu tam dosáhla zhruba 181 mikrogramů na metr krychlový, více než trojnásobku mezní hranice, která je 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Moravskoslezský kraj má špatnou kvalitu ovzduší dlouhodobě a nejhorší v Česku. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Maximální povolený počet překročení imisního limitu pro polétavý prach je přitom stanoven na 35 dní v roce. Obdobně jako Radvanice na tom loni byly také Věřňovice, které jsou součástí Dolní Lutyně na Karvinsku. Dnů s překročeným imisním limitem tam stanice ČHMÚ loni zaznamenala 79. Nejvyšší průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla zhruba 228 mikrogramů na metr krychlový, což bylo vůbec nejvíce ze všech stanic.

Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava a topení v domácnostech, ale také škodliviny ze sousedního Polska. Letos se kraj se smogem s krátkými přestávkami potýká od počátku roku. Na řadě měřicích stanic v regionu už tak byl letos limit 35 dní možného překročení vyčerpán. Jsou mezi nimi právě i stanice v Radvanicích či Věřňovicích, kde byla 9. ledna zaznamenána i zatím maximální letošní koncentrace, přes 501 mikrogramů na metr krychlový. To představuje více než desetinásobné překonání mezní hranice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď