Synot končí s podporou fotbalové ligy

foto Skupina Synot kvůli vyššímu zdanění hazardu končí s podporou první fotbalové ligy. "Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy," řekl majitel společnosti a senátor Ivo Valenta (na archivním snímku).

Praha - Skupina Synot kvůli vyššímu zdanění hazardu končí s podporou první fotbalové ligy. Od příští sezony nebude sponzorovat ani Spartu s Jabloncem a ukončí také spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka i Českou unií sportu. Podle ministra financí Andreje Babiše je to ale jen příprava lobbingu proti zákonům obsahujícím novou regulaci hazardu, které nyní Sněmovna projednává.

Synot se rozhodl od podpory ustoupit kvůli tomu, že kvůli legislativním změnám přijde v České republice o stovky milionů korun. "Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře, jako dosud, jednoduše podporovat nemůžeme," uvedl ředitel společnosti Neofytos Neofytu v tiskové zprávě.

"Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy," řekl majitel společnosti a senátor Ivo Valenta.

Od ledna platí na hrací automaty daň 28 procent místo předchozích 20 procent. Zdanění loterií a kurzových sázek na sportovní výsledky se zvýšilo na 23 procent. Navíc se zvýšil denní poplatek za hrací automat o 25 na 80 korun. Podle ministra Babiše to přinese do státního rozpočtu o 1,8 miliardy korun více, které přislíbil využít na financování sportu.

"Musíte se zeptat Synotu, kam platil daně od založení do roku 2012," řekl ČTK Babiš. "My jsme vlastně snad jediná země v Evropě, kde hazard neplatil daně," poznamenal. "Pokud Synot skončí podnikání, tak je to jeho problém," dodal. "Babiš může za to, že chce předložit zákon, který bude chránit naše občany. Není možné, abychom měli na Václaváku samé herny, abychom měli v Praze víc heren než v Las Vegas," uvedl ministr financí.

Logo Synot ligy.

Fotbalovou ligu Synot sponzoroval od předloňského května, kdy nejvyšší soutěž změnila jméno po 17 letech. S Fotbalovou asociací ČR tehdy firma podepsala smlouvu na čtyři roky se čtyřletou opcí. Finanční detaily nebyly zveřejněny, ale podle odhadu měl Synot poskytovat lize kolem 60 milionů korun ročně. Šlo o nejvyšší kontrakt v historii české ligy. Předtím soutěž dostávala od Gambrinusu 40 až 50 milionů ročně.

"V souvislosti se změnou loterijního zákona jsme tento vývoj očekávali, rozhodnutí skupiny Synot nás tedy nijak nepřekvapilo," uvedl v prohlášení předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Fakt, že se náš generální partner rozhodl předčasně ukončit původně osmiletý kontrakt, je pro nás nepříjemný. Oceňujeme, že jsme se tuto informaci dozvěděli s předstihem tak, abychom mohli během jarní části sezony nalézt nového generálního partnera první fotbalové ligy," řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Spartu podporoval Synot Tip od loňského července a spolupráce měla trvat minimálně do roku 2017. "O rozhodnutí jsme byli informováni a respektujeme ho. Nyní budeme jednat o možnosti pokračování spolupráce v jiné formě než jako generální partner," řekl ČTK mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Zpráva nepřekvapila ani Českou unii sportu. Fungování organizace včetně projektu "Sportuj s námi" ztráta podpory Synotu neohrozí. "Projekt má více partnerů. V současné době máme na ročník 2016 takové prostředky, abychom byli schopni organizátory 500 skvělých sportovních akcí pro veřejnost podpořit. A projekt se ukázal natolik atraktivní, že věříme, že se nám podaří najít dalšího partnera a projekt zachovat v dosavadním rozsahu i pro další ročníky, protože pohybové aktivity považujeme za klíčové pro společnost," řekl generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

Basketbalisté Nymburka museli kvůli úbytku sponzorů už před touto sezonou snížit rozpočet a nyní je zastihla další nepříjemná zpráva. "Pro nás i pro ostatní subjekty to bude tvrdá rána, protože v dnešní době se velmi těžce shánějí sponzoři. Půlrok vypadá jako dostatečně dlouhá doba na to, abychom našli nového partnera, ale nyní nedovedu odhadnout, zda to bude stačit. V dnešní době to opravdu není snadné," prohlásil člen představenstva basketbalového mistra Ondřej Šimeček.

Synot, jehož roční obrat v ČR činí zhruba deset miliard korun, bude nadále pokračovat v podpoře sportu na Valašsku a Slovácku. V minulosti název společnosti nesl v letech 2000 až 2004 prvoligový klub, současné Slovácko, který stál u zrodu rozsáhlé korupční aféry. Valenta dostal za účast v aféře od disciplinární komise dvouletý zákaz působení ve fotbale a pokutu 100 tisíc korun. Soud mu uložil pokutu 350 tisíc a čtyřměsíční podmínku.

Vizitka skupiny Synot:

- Loterijní skupina Synot podniká především v sázkařském a loterijním průmyslu. Působí v téměř dvou desítkách zemí světa na všech světadílech, plánuje expanzi i do dalších států.

- Celkově zaměstnává asi 3000 lidí, její roční obrat je kolem 12 miliard korun.

- Společnost založil Ivo Valenta. Zakládající a řídící organizací holdingu je firma Synot W, která vznikla v roce 1991. Ta dodnes patří k největším distributorům loterijních zařízení v ČR. Stoprocentním vlastníkem společnosti Synot W je kyperská společnost WCV Cyprus.

- Dominantním odvětvím, kterému se holding věnuje, je loterijní průmysl a dodávka výherních hracích přístrojů pro loterijní průmysl.

- Další z klíčových společností skupiny je Synot Tip, která má několik samostatných divizí. První z nich se věnuje kurzovému sázení, druhá provozování centrálního loterijního systému, videoloterijních terminálů, technických herních zařízení a elektronických rulet. Divize kasino se věnuje živé pokerové hře a společnost také provozuje číselnou loterii Synot Lotto a online poker.

- Další společnosti skupiny spravují reality, prodávají vozy BMW a věnují se i vydávání regionálního týdeníku či výrobě smaltovaných předmětů.

- V rámci skupiny působí v České republice celkem 11 společností, které zaměstnávají přibližně 700 lidí. V ČR je roční obrat zhruba deset miliard korun.

- Název Synot nesl mezi lety 2000 až 2004 i prvoligový klub, současné Slovácko, který stál před deseti lety u zrodu velké korupční aféry. Majitel klubu a zakladatel Synotu Ivo Valenta byl za účast v aféře potrestán v disciplinárním řízení zákazem činnosti ve fotbale na dva roky a pokutou 100.000 korun. Soud mu uložil pokutu ve výši 350.000 korun a čtyřměsíční podmíněný trest.

- Ivo Valenta byl na podzim 2014 zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

- Loni v září zahájily Valentovy kyperské firmy mezinárodní arbitráž s ČR, v němž požadují odškodné v řádu miliard korun kvůli údajným zmařeným investicím za odebraná povolení k provozování videoloterijních terminálů.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pátek 28. října 2016

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď