Sýkora se těší na návrat do Baku, nerad vzpomíná jen na letadlo

foto Záložník české fotbalové reprezentace Jan Sýkora.

Praha - Zatímco většina fotbalistů by se raději zápasu v Ázerbájdžánu vyhnula, záložník Jan Sýkora se na čtvrteční utkání českého týmu v kvalifikaci mistrovství světa v daleké destinaci těší. V Baku totiž před rokem zažil s Libercem jednu z nejslavnějších chvil v kariéře, když po necelých 11 sekundách zaznamenal nejrychlejší gól Evropské ligy a přispěl k remíze s Karabachem 2:2. Nerad vzpomíná jen na staré letadlo.

"Určitě se tam po roce rád vrátím. Že se to takhle sešlo, že tam letíme s reprezentací, to je jedině dobře. Rád na to vzpomínám. Bude to sice jiný stadion, ale to nevadí," řekl novinářům na srazu týmu Sýkora.

"Spolu s loňským hattrickem ze 4. předkola jsou to dva momenty, které si zatím pamatuji z kariéry nejvíc. Hned po hattricku mi přišla první pozvánka do áčkové reprezentace, to byl asi nejlepší den. V Baku jsem si to nejdřív neuvědomil, až po zápase mi kluci řekli, že je to nejrychlejší gól. To jsem měl radost," dodal třiadvacetiletý hráč, který v zimě zamířil do Slavie a získal s ní titul.

Před rokem hrál v Baku s Libercem v Dalga areně pro 6500 diváků, nyní se s reprezentací představí na mnohonásobně větším olympijském stadionu. "Atmosféra před rokem se mi zamlouvala. Fanoušci jsou takové typy, že od začátku až do konce fandí. Jakmile měl Karabach nějakou šanci, bylo to znát. Hodně to prožívali. Doufám, že teď to bude stejné," uvedl Sýkora.

Jediné, na co hodně nerad vzpomíná, je let. Liberec totiž cestoval do Baku velmi starým a opotřebovaným letounem bulharské společnosti. "To bylo takové, že jsme se báli, jestli tam vůbec doletíme," podotkl nyní už s úsměvem Sýkora. "Teď to snad bude lepší," dodal.

Se Slavií minulý týden absolvoval více než pětihodinový let do kazašské Astany k utkání Evropské ligy a nyní ho čeká další dlouhé cestování. "Že bych se v tom vyžíval, to tedy ne, tohle cestování úplně nějak v oblibě nemám. Člověk si to musí nastavit v hlavě, že to zvládne. Musí se čas od času projít, ne celou dobu sedět na místě. Když trošku s někým pokecáte, pustíte si film, ona ta cesta uteče," řekl Sýkora.

Časový posun mu ale nevadí. V Astaně bylo o čtyři hodiny více, v Baku bude o dvě. "Zrovna jsem nad tím přemýšlel, když jsme se vrátili z Astany a vůbec jsem s tím neměl problémy. Někteří kluci říkali, že byli rozbití, ale na mně to znát nebylo," uvedl Sýkora.

V nominaci ázerbájdžánské reprezentace je devět hráčů Karabachu. "Když je Karabach v Lize mistrů a ligu vyhrává o parník, bylo by divné, kdyby tam nebylo nějak moc hráčů. Oni už minulý rok s námi a v kvalifikaci Ligy mistrů s Plzní prokázali velkou kvalitu, hráli skvěle," uvedl Sýkora.

"V Karabachu tvořili zadní řady Ázerbájdžánci i nějací Rusové. Dopředu to byli spíš Brazilci a tak. Někteří hráči, kteří byli v reprezentaci, v Karabachu jen střídali. Hodně silná byla křídla, tím nám dělali problémy," řekl slávistický záložník, který byl dodatečně povolaný do reprezentace.

"Mám s tím fotbalem nějakou zkušenost. Dva zápasy ve skupině Evropské ligy plus vloni s reprezentací domácí zápas. Hráli jsme s nimi 0:0, takže nemůžeme nic podcenit. Sice už nemůžeme postoupit, ale nesmí to být znát. Hrajeme třeba už jen o dobré jméno České republiky," dodal Sýkora.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď