Švédskem otřásl útok teroristy, jeden podezřelý byl zatčen

foto Záchranáři na místě incidentu, při kterém dnes ve Stockholmu najel nákladní automobil do davu lidí.

Stockholm - Zatím neznámý terorista dnes v centru Stockholmu vjel ukradeným nákladním autem do davu lidí a prorazil průčelí obchodního domu. Informace o počtu obětí se různí, pohybuje se mezi jedním a čtyřmi. Švédská policie večer nejnověji informovala o čtyřech mrtvých, ale označila toto sdělení za předběžné. Ve Stockholmu také zadržela muže, který může mít s incidentem spojitost. Byl prý identifikován, ale za pachatele zatím označen nebyl.

Auto ukradené místnímu pivovaru vjelo do davu lidí a prorazilo průčelí obchodního domu Ahléns na nákupní třídě Drottninggatan ve středu města, vypověděli svědkové. Stovky lidí z místa incidentu uprchly, na zemi bezvládně leželo několik těl. Na místo dorazili vyšetřovatelé a zdravotníci, policie ulici uzavřela a evakuovala.

Policisté po několika hodinách na severu města zadrželi muže, který může být s útokem spojený. List Aftonbladet napsal, že muž byl lehce zraněn. Podle listu se policistům přiznal, že útok provedl, ale policejní zprávy o ničem takovém nehovoří.

Policejní šéf Jan Evensson později oznámil, že zadržený muž byl identifikován. Vzhledem prý připomíná hledanou osobu, jejíž fotografii vyšetřovatelé po útoku ukázali novinářům. "Zveřejnili jsme fotku osoby, o níž jsme měli zájem. Zadržený člověk tuto osobu připomíná, takže vzhledem k pokračujícímu vyšetřování o něj máme zvláštní zájem," konstatoval před novináři Evensson.

O bilanci tragédie zatím není zcela jasno. Podle policie si útok předběžně vyžádal čtyři mrtvé. Podle lékařů byl při akci, během níž pachatel vjel s nákladním autem do davu lidí, zabit jeden člověk. Stockholmská radnice oznámila, že mrtví jsou tři. Zdravotníci, na které se odvolává agentura Reuters, ošetřili v nemocnici patnáct zraněných. Devět z nich je ve vážném stavu, jsou mezi nimi i děti.

Útokem bylo ochromeno prakticky celé centrum švédské metropole. Policie evakuovala hlavní nádraží, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. Uzavřeny byly všechny vládní úřady včetně ministerstva zahraničí a jejich zaměstnanci nesměli objekty opustit. Policie navíc zablokovala most mezi Švédskem a Dánskem přes úžinu Öresund. Metro později provoz obnovilo, tisíce obyvatel města ale muselo z centra odejít po práci domů pěšky.

Premiér Stefan Löfven, který byl v době incidentu v centrální oblasti Švédska, se urychleně vrátil do Stockholmu. Už před návratem prohlásil, že útok nákladním autem byl zřejmě teroristickým činem. "Švédsko bylo vystaveno útoku," vzkázal Löfven občanům. Večer pak řekl, že země si nenechá vzít své hodnoty a že národ je jednotný.

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu se zármutkem. V kondolenci švédskému králi vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

Velvyslanectví ČR ve Stockholmu zatím nemá zprávy, že by mezi oběťmi útoku byli Češi. Velvyslanectví i ministerstvo zahraničí kontaktovalo české občany přes SMS či sociální sítě. Nikdo z oslovených dosud neoznámil žádné problémy, řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útok odsoudil. "Hrozné zprávy ze Stockholmu. Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud," napsal na twitteru. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že "útok na jeden členský stát je útokem na nás na všechny". Podobně na twitteru reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď