Svaz bojovníků za svobodu ocenil Běňačkovou, Petránka či Dolečka

foto Ilustrační foto - Pěvkyně Gabriela Beňačková a dirigent Vladimír Válek ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě, kde 24. května vpodvečer zaznělo v rámci festivalu Pražské jaro ve světové premiéře oratorium Juda Maccabeus od současné české skladatelky Sylvie Bodorové.

Praha - Operní pěvkyně Gabriela Beňačková, publicista Jan Petránek nebo lékař Rajko Doleček patří k 13 osobnostem, jimž Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) udělil své medaile. Ocenění dnes předal v sídle Senátu na shromáždění, kterým vyvrcholily oslavy 70. výročí vzniku někdejšího Svazu národní revoluce, předchůdce ČSBS.

K oceněným patřili bývalý místopředseda Senátu a vězeň nacistického i komunistického režimu Jaroslav Musial, herec a bývalý ředitel Nadace Život umělce Jiří Novotný, hudební skladatel Vadim Petrov či kapelník Jan Slabák. Medaile dostali také středoškoláci Martin Rössner a Pavel Frkal z Valašského Meziříčí, kteří pomohli zachránit život studentovi sraženému vlakem.

Záslužný kříž převzal předseda Slovenského svazu protifašistických bojovníků Pavol Sečkár, medaili dostal také válečný veterán a předseda Sdružení českého národního povstání Antonín Štícha.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička v projevu slíbil, že svaz bude nadále usilovat o uchování památky a vzpomínky na to nejlepší z národního odboje. "Slibujeme, že vždycky budeme říkat nahlas a natvrdo, co se nám nelíbí, v čem politika a naše občanská společnost selhává. Mediální ataky nás a naši práci nijak neovlivní," uvedl bez dalších podrobností.

ČSBS je v poslední době zmiňován zejména v souvislosti s odchodem či vylučování členů, kteří kritizovali jeho vedení za nedemokratické praktiky. Patřili k nim válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s ležáckou tragédií nebo dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď