Super Bowl je letos okořeněn o Manningovo loučení

foto Poutač v americkém San Francisku lákající na 50. ročník Super Bowlu.

Santa Clara (USA) - Amerika se chystá na nedělní vrchol tamního sportovního dění v podobě jubilejního 50. Super Bowlu. Finále ligy amerického fotbalu NFL je pravidelně nejsledovanější sportovní akcí v USA, tentokrát navíc nabízí hned několik speciálních lákadel. Kromě výročí také fakt, že v utkání bude končit kariéru jeden z nejlepších hráčů v historii soutěže Peyton Manning. Hvězdný quarterback Denveru Broncos rovněž doufá, že se bude loučit s titulem, proti však je nejlepší tým sezony Carolina Panthers, který touží po premiérovém triumfu.

Devětatřicetiletý Manning sice ještě nepotvrdil, že půjde o jeho poslední zápas, v zámoří však téměř nikdo nepochybuje o tom, že po něm oznámí konec kariéry. Především kvůli zdravotním potížím, která ho v posledních letech sužují.

I v této sezoně musel vynechat šest zápasů a jeho výkonnost již nebyla tak výrazná jako v předchozích letech, ovšem na play off se dokázal maximálně připravit a věří, že do své sbírky úspěchů přidá druhý titul. Dosud jediný Super Bowl vyhrál v roce 2007 s Indianapolisem.

Hvězda amerického fotbalu Peyton Manning, quarterback Denveru Broncos.

Manning, který bude nejstarším rozehrávačem v historii Super Bowlu, však už není ve vzduchu tak silný jako v předchozích letech, rozhodující tak bude, jak bude Denveru fungovat hra po zemi přes C. J. Andersona. Při přihrávkách vzduchem Manning nejvíce spoléhá na Demaryiuse Thomase a Owena Danielse.

Ze všeho nejvíce se však Denver musí spolehnout na svou silnou obranu v poli, kde má hned několik hvězd DeMarcuse Warea, Aqiba Taliba, T. J. Warda, Chrise Harrise či Vona Millera, který se stal hlavní hvězdou semifinále s New Englands Patriots.

Proti Denveru se totiž postaví nejlepší ofenziva soutěže. Carolina už v základní části uhrála v 16 zápasech 500 bodů, což je druhý nejlepší výkon za poslední tři sezony, v semifinále pak uštědřila Arizoně debakl 49:15.

Klíčem útoku Caroliny je quarterback Cam Newton, který je na rozdíl od Manninga v šestadvaceti letech v ideálním věku a prožívá životní sezonu. Jeho sílou je rychlost, a tak zaměstnává obranu soupeře svými běhy a sám si často dobíhá pro touchdowny. Právě běhová hra je největší zbraní Panterů, kteří už 31 zápasů v řadě naběhali přes 100 yardů, a v hrubé síle by měli mít nad Broncos převahu.

Newton navíc zlepšil i přihrávky, které často míří na rychlonohého Teda Ginna. I proto Carolina dala až na jedinou porážku s Atlantou v předposledním kole v každém utkání sezony minimálně 20 bodů.

Pro Carolinu je o motivaci navíc, že dosud na titul čekala marně. Do finále se dostala dosud jen v roce 2003, tehdy však prohrála s New Englandem. Titul z jejího kádru mají jen dva hráči Roman Harper a Ed Dickson. To Denver už je v Super Bowlu poosmé a z toho dvakrát vyhrál v letech 1997 a 1998.

Utkání tradičně přinese bohatý doprovodný program. Národní hymnu před výkopem zazpívá Lady Gaga, poločasovou show obstará skupina Coldplay společně s Beyoncé a Bruno Marsem.

Hrát se bude na Levi's Stadium v kalifornské Santa Claře, kde má domovský stánek San Francisco 49ers. Úvodní výkop je naplánován na 0:30 v noci z neděle na pondělí. V ČR vysílá přímý přenos stanice Sport 2.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je neděle 23. října 2016

Očekáváme v 13:00 5°C

Celá předpověď