Studie: Někteří lidé budou letos muset začít platit pojistné

foto Úřad práce, zaměstnanost - ilustrační foto.

Praha - Některým lidem letos vznikne povinnost platit pojistné. Zatímco minimální mzda stoupla od ledna o 12 procent na 11.000 Kč, limit pro neplacení zdravotního a sociálního pojištění zůstal u práce na dohodu o provedení práce (DPP) 10.000 Kč a u dohody o pracovní činnosti (DPČ) 2500 Kč. Pokud tak letos odpracuje člověk stejný počet hodin, může se dostat nad oba limity a vznikne mu povinnost pojistné odvádět, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton.

"Pokud si někdo bude chtít vydělat víc peněz, bude muset buď pracovat víc hodin a smířit se s dodatečným břemenem ve formě placení pojistného, nebo bude muset objem práce snížit a najít si práci na dohodu ještě u někoho jiného," uvedl výkonný partner Grant Thornton David Pirner.

Minimální mzda od ledna vzrostla z 58,70 Kč na 66 Kč za hodinu. Pokud se člověk chce vejít do limitu, musí si snížit hodinový úvazek. Loni odpovídalo desetitisícové odměně při minimální mzdě 170 odpracovaných hodin. Letos je to 151 hodin za měsíc. Pokud zaměstnanec přesáhne stanovené limity, zaplatí na sociálním a zdravotním pojištění celkem 11 procent z hrubé mzdy.

U firem, které DPP a DPČ budou využívat, je změna ještě výraznější. Z hrubé mzdy při přesáhnutí limitů zaplatí na těchto odvodech 34 procent. Přesnější statistiky, kolik lidí pracuje na DPP nebo DPČ za minimální mzdu, by měl dát Český statistický úřad příští rok. "Ze statistik je však už nyní zřejmé, že smluv na dohodu je v Česku uzavíráno kolem 1,5 milionu ročně," dodal Pirner.

Formou DPP si podle úřadu dlouhodobě přivydělává přes milion lidí ročně. Na DPČ pracuje více než 350.000 osob ročně. Od roku 2016 začal ČSÚ zjišťovat počty osob, odpracovaných hodin a odměny za obě dohody čtvrtletně. Výstupy zatím nejsou veřejně k dispozici.

Pro DPP a DPČ je typické, že jeden člověk může mít libovolný počet smluv u libovolného počtu firem. Na dohodu pracují lidé všech věkových kategorií a v nejrůznějších profesích. "Úprava minimální mzdy se však dotkne převážně studentů nebo důchodců na brigádě, zejména v nejméně kvalifikovaných profesích, jako jsou třeba úklidové služby," uzavřel Pirner.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď