Studie: Česko kvůli padělání přichází ročně o 18,5 miliardy korun

foto Ilustrační foto - Celníci zajistili v Mikulově na Břeclavsku v linkovém autobuse mířícím z Polska do Itálie zásilku čtyř kilogramů tabáku, 1500 kartonů nekolkovaných cigaret a bezmála 200 kusů padělků luxusních parfémů.

Praha - Česká republika kvůli padělání přichází ročně o více než 18,5 miliardy korun a 13.800 pracovních míst. Přes 14,2 miliardy korun představují přímé ztráty v postižených odvětvích, což je 8,3 procenta jejich tržeb. Odhad vycházející z jejích studií dnes ČTK sdělila evropská agentura EUIPO, která spravuje zápisy ochranných známek a průmyslových vzorů. Celá EU podle studie agentury kvůli padělání a pirátství přichází ročně o 2,16 bilionu korun a 790.000 pracovních míst.

Jednotlivé studie zjišťovaly dopady padělání na devět odvětví. Jsou to kosmetika a výrobky pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní potřeby, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky, hudební nahrávky, lihoviny a víno a také léčivé přípravky. Přímo v nich Česko ročně přichází o 8400 pracovních míst, další jsou v navazujících oborech.

"Relativní ušlé tržby a pracovní místa zaniklá či nevytvořená v důsledku padělání se v České republice pohybují nad průměrem EU," uvedla agentura. Česko je mezi zeměmi EU na 4. místě z hlediska zaniklých či nevytvořených pracovních míst v odvětví sportovních potřeb, kvůli padělkům v tomto oboru přišla EU v České republice o více než desetinu pracovních míst.

Na celounijní úrovni se daňové příjmy vládních institucí ušlé kvůli padělání odhadují na 374 miliard Kč, spočítala EUIPO. Evropské firmy kvůli padělkům na trhu ročně přicházejí o víc než 1,25 bilionu korun, tedy 7,4 procenta tržeb. Na dodavatele zasažených podniků připadá ztráta 915 miliard Kč. Ušlé tržby představují téměř 500.000 zrušených nebo nevytvořených pracovních míst v postižených oborech, dalších 290.000 míst v navazujících odvětvích.

Studie provedl úřad EUIPO od března 2015 do letošního září. Příští rok se chystá vypracovat zprávy o hospodářských důsledcích padělání na další odvětví, například na chytré telefony a pesticidy.

Úřad EUIPO je decentralizovaná agentura EU sídlící ve španělském Alicante. Do letošního 23. března byl znám pod názvem Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM). V červnu 2012 pod úřad EUIPO přešlo Evropské středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď