Stropnický očekává, že růst obranného rozpočtu bude vyšší

foto Ilustrační foto - Ministr obrany Martin Stropnický navštívil 13. února 24. základnu dopravního letectva v pražských Kbelích.

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) očekává příští tři roky oproti plánům vyšší růst obranného rozpočtu. Vyzval vedení armády, aby chystalo investiční plány na příští roky ve svou variantách. První má počítat s každoročním nárůstem rozpočtu o pět miliard korun, druhý s osmimiliardovým růstem. Stropnický to uvedl na dnešním velitelském shromáždění české armády k vyhodnocení loňského roku. Stropnický a jeho slovenský protějšek Peter Gajdoš dnes v Bruselu podepsali smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru České republiky a Slovenska.

Ministr před veliteli řekl, že si nedovede představit, že by nebyl dodržen koaliční závazek, který počítá s dosažením výdajů na obranu do roku 2020 ve výši 1,4 procenta HDP. Poukázal při tom i na tlak nové americké administrativy, aby se evropští členové NATO finančně více podíleli na společné obraně. Nyní ČR na obranu dává necelých 1,1 procenta HDP. Členové NATO by měli dávat dvě procenta, což dodržuje menšina zemí.

Současný nárůst rozpočtu dosažení slíbených 1,4 procenta HDP nepředpokládá. Podle schváleného výhledu předpokládaný rozpočet na rok 2018 činí 57,8 miliardy korun a na rok 2019 pak 62,7 miliardy, což by bylo asi 1,2 procenta HDP. Pro dosažení 1,4 procenta HDP by bylo potřeba, aby byl v roce 2019 rozpočet ve výši asi 68 miliardy a v roce 2020 o necelých osm miliard více.

Stropnický předpokládá, že se jeho úřadu podaří s ministerstvem financí domluvit vyšší růst rozpočtu nejen na příští rok, ale i na další dva roky. Místo slibovaných asi pěti miliard by tak ministerstvo obrany mělo dostat každoročně miliard osm.

Vedení armády dnes na velitelském shromáždění hodnotí loňský rok, podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře se budou zabývat i plány na letošek. Loňský rok označil Bečvář ve svém projevu za úspěšný. Připomněl novelizaci branné legislativy nebo první rok realizace koncepce výstavby armády do roku 2025. Podařil se podle něj překročit rekrutační cíl, když místo plánovaných 2000 nových vojáků jich bylo přijato 2148. Připomněl také, že se česká armáda v zahraničí účastnila 12 operací a nasadila v nich více než 860 vojáků. Další stovky vojáků byly vyčleněny pro pohotovostní účely pro síly Evropské unie a NATO a další stovky pro případ zhoršení migrace.

Stropnický a Gajdoš podepsali dohodu o ochraně vzdušného prostoru

Smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru České republiky a Slovenska dnes v Bruselu podepsali ministři obrany obou zemí Martin Stropnický a Peter Gajdoš. Stalo se tak na okraj jednání ministrů obrany NATO v Bruselu. Podle českého ministra by měla smlouva začít platit kolem poloviny letošního roku, až ji potvrdí parlamenty a prezidenti obou zemí.

"Dosáhli jsme nadstandardní podoby vzájemné spolupráce," poznamenal před novináři Gajdoš a dodal, že se těší, až smlouva začne fungovat v praxi. Slováci mají podle něj nyní podobné dohody rozpracované i s Polskem a Maďarskem. Slovenské letectvo, které využívá ruská letadla MiG-29, má dostatek strojů k zajištění závazků ohledně NATO, dodal slovenský ministr.

Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). Například české letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou pak pod aliančním velením. Systém je určen k obraně před vojenskými hrozbami.

Česko-slovenská dohoda, pokud začne platit, ale navíc umožní, aby piloti mohli zasáhnout na území druhého státu i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

Stropnický dnes vysvětlil, že jedna země by mohla pomoci také v situaci, kdy by třeba povětrnostní podmínky neumožnily strojům druhého ze států vůbec vzlétnout. "Už dnes platí to, že si vzájemně při výcviku rigorózně nehlídáme hranici nebo při potřebě využití letiště partnera," podotkl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď