Startuje motocyklové MS, i s Čechy Kornfeilem a Hanikou

foto Ilustrační foto - Silniční motocyklisté (zleva) Karel Hanika a Jakub Kornfeil vystoupili 12. srpna v Brně na tiskové konferenci před Velkou cenou České republiky.

Losail (Katar)/Praha - Na okruhu Losail v katarském Dauhá bude o tomto víkendu zahájen nový ročník mistrovství světa silničních motocyklů. Ve startovním poli nebudou chybět ani dva čeští reprezentanti Jakub Kornfeil a Karel Hanika, kteří se představí opět v nejslabší kategorii Moto3. Až do loňska v šampionátu startoval i Karel Abraham, přešel ale do seriálu superbiků.

Kornfeil i Hanika věří, že se jim v roce 2016 bude dařit více než loni, kdy se ani jeden z nich nedokázal prosadit do elitní desítky v konečném hodnocení. Dvaadvacetiletý Kornfeil však dokázal dvakrát vystoupit na stupně vítězů.

"Konkrétní cíle pro letošní rok jsem si ale nestanovil. Poučil jsem se z posledních let," řekl Kornfeil ČTK. V minulosti několikrát mluvil o ataku nejvyšších příček a dlouho se mu to nedařilo. "Je potřeba v každém závodě odevzdat své maximum a pokud budeme vždy stoprocentní, tak na konci sezony to může být hodně zajímavé," uvedl.

Graf: MS silničních motocyklů

Zatímco Kornfeil pokračuje v malajsijského týmu Drive M7 SIC, ale nově pojede s motocyklem Honda, Hanika přes zimu změnil vše, co šlo. Odešel z týmu KTM Ajo a nově bude závodit na motocyklu Mahindra v indickém týmu Platinum Bay Real Estate. Navíc si nechal ostříhat charakteristické dlouhé vlasy a do sezony vstoupí s krátkým sestřihem.

"Věřím, že to je krok dopředu. Mají šikovné mechaniky a už v té poslední sezoně na těch strojích kluci dokázali občas dojet na bednu. Navíc ta motorka líp zatáčí a hlavně má delší sedák než KTM, na které jsem jezdil letos," uvedl Hanika pro týdeník Téma. Předsezonní testy se mu však moc nevydařily. "Víme, že to nejlepší teprve přijde," napsal na svém twitteru tento týden.

Moto3 je jediná kategorie, v níž bude chybět na startu úřadující šampion. Brit Danny Kent se totiž vrátil do Moto2, ve které už v roce 2013 startoval. V Moto2 titul obhajuje loni suverénní Francouz Johann Zarco. Největší pozornost tradičně přitahuje královská třída MotoGP, kde byl loni nejlepší Španěl Jorge Lorenzo.

Tovární jezdec Yamahy však až do konce bojoval s týmovým kolegou Valentinem Rossim z Itálie, který usiloval o jubilejní desátý triumf v kariéře. Letos se do bojů o titul chce vrátit Španěl Marc Márquez a vysoké ambice má i jeho krajan Dani Pedrosa.

Všichni se budou muset vyrovnat s řadou novinek v technických předpisech. Nově se bude jezdit na pneumatikách Michelin, byl stanoven limit na používání paliva a všichni budou používat jednotný software elektroniky. "Při pohledu zvenčí na motorku nejsou změny tak patrné, ale pro jezdce je rozdíl velký," podotkl Lorenzo. "Závody budou díky tomu zajímavější. Už v průběhu testů bylo vidět, že někteří jezdci byli čelu blíže než loni," uvedl Rossi.

Vizitky českých účastníků MS (řazeno abecedně):

Jméno a příjmení: Karel Hanika

Datum a místo narození: 14. dubna 1996, Brno

Výška a váha: 176 cm, 65 kg

Třída: Moto3

Stáj/motocykl: Platinum Bay Real Estate/Mahindra

Počet sezon v MS: dvě (debut 2014)

Počet odjetých závodů: 36

Největší úspěchy: 7. místo ve VC Argentiny 2015

Nejlepší celkové umístění: 18. (2014 a 2015 v Moto3)

Loňské umístění: 18.

Jméno a příjmení: Jakub Kornfeil

Datum a místo narození: 8. dubna 1993, Kyjov

Výška a váha: 169 cm, 61 kg

Třída: Moto3

Stáj/motocykl: Drive M7 SIC Racing Team/Honda

Počet sezon v MS: sedm (debut 2009)

Počet odjetých závodů: 109

Největší úspěchy: 2. místo ve VC Británie 2015

Nejlepší celkové umístění: 11. (2013 v Moto3)

Loňské umístění: 12.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je úterý 28. února 2017

Očekáváme v 10:00 6°C

Celá předpověď