STAN chce pokračovat v plnění podmínek pro přijetí eura

foto Ilustrační foto - Volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský (na snímku z 10. října) poskytl v Praze rozhovor České tiskové kanceláři.

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce pokračovat v krocích, které povedou k možnosti přijmout euro, řekl v rozhovoru pro ČTK volební lídr STAN Jan Farský. Pokud bude účast v eurozóně podmínkou pro setrvání země v jádru evropské integrace, chce Farský, aby Česko bylo připravené euro zavést ve velmi krátké době. Rozhodnutí o tom, zda korunu nahradí jednotná evropská měna, podle něj padne pravděpodobně až za několik let.

Farský v otázce přijetí eura klade důraz na to, aby Česko pokračovalo v přípravných krocích. "Stejně nám to bude trvat tři čtyři roky, než budeme u toho rozhodnutí, zda ano, nebo ne. A to už by měla dělat příští vláda," řekl předseda hnutí. Prvním krokem je podle něj zapojení do evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), který je předstupněm k přijetí eura.

Stejně jako lídři dalších politických stran, které euro neodmítají, je Farský přesvědčený o tom, že k zavedení jednotné evropské měny by se mělo přistoupit ve chvíli, kdy to Česku přinese ekonomické výhody. Za nezbytnou považuje shodu politické reprezentace, neboť je pravděpodobné, že nepůjde o otázku jednoho volebního období. "Když bude široká veřejná podpora a zároveň uvidíme, že je to pro nás výhodné, tak není na co čekat," dodal.

Zapojení do skupiny zemí platících eurem může podle lídra Starostů postupem času být kritériem, které ovlivní pozici České republiky v Evropské unii. "Může to být to, co bude rozhodovat mezi jádrem a okrajovými částmi," míní Farský. "Byl bych rád, abychom v takové chvíli říkali nikoli, že začneme jednat, ale abychom byli připraveni, že euro můžeme přijmout během měsíce," podotkl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 16. srpna 2018

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď