Štafeta českých biatlonistek byla druhá na SP v Anterselvě

foto Gabriela Soukalová předává štafetu v italské Anterselvě Veronice Vítkové.

Anterselva (Itálie) - Štafeta českých biatlonistek obsadila navzdory dvěma trestným kolům druhé místo na Světovém poháru v Anterselvě. Kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková nestačilo pouze na Francouzky a poprvé v sezoně se dostalo na stupně vítězů.

Muži bez Ondřeje Moravce skončili osmí. Češi běželi v netradičním složení Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář, který byl v roli finišmana poprvé. Na trestné kolo jako ženy nemuseli, ale třináctkrát dobíjeli a ztratili dvě minuty na vítězné Rusy, kteří porazili díky Antonu Šipulinovi ve finiši Němce.

"Třináct dobíjení, to je prostě moc," uvedl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář v tiskové zprávě. "Rádi bychom už příště bojovali alespoň o šesté místo, tam podle mého názoru patříme. Chce to mít jednoduše přesnější mušku," dodal.

Češkám, jež byly v předchozích dvou štafetových závodech šesté, výborně rozjela závod Eva Puskarčíková. "Přestože jsem ze střelby měla před startem trochu vítr, tak tady jsem se cítila na střelnici jistě," řekla na svazovém webu tradiční první žena české štafety. Předávala na třetím místě Lucii Charvátové, jež byla netypicky nasazena na druhý úsek místo Soukalové.

Položku vleže ještě Charvátová zvládla bezchybně, ale ve stoje se jí nedařilo a musela na dva trestné okruhy. "Rozhodla první rána, po níž ztratila koncentraci," komentoval pro Českou televizi úvodní dva úseky reprezentační trenér Zdeněk Vítek. "To je už opravdu trápení," řekla Charvátová, která se po dojetí rozplakala. Při dobíjení už byla v transu. "Nohy se mi tak klepaly, že už jsem skoro nevěděla, co a jak mám dělat."

Soukalová štafetu přebírala na dvanácté pozici s odstupem 55,5 sekundy na první místo, ale na svém úseku ukázala, proč je vedoucí ženou SP. Nejlepší česká biatlonistka, jež minulý týden v Ruhpoldingu ve štafetě kvůli zdravotním problémům nestartovala, vytáhla vynikajícím během a s jedním dobíjením české kvarteto do boje o medaile.

Finišmanka Vítková po skvělém výkonu Soukalové vyrážela na šestikilometrový úsek jako čtvrtá s odstupem 20,9 sekundy za vedoucí Francií a necelých pěti sekund na třetí místo. Na první střelbě dvakrát dobíjela a klesla na čtvrtou pozici, stojku však zvládla rychle a bezchybně a po úspěšném souboji s Ruskou Olgou Podčufarovovou finišovala jako druhá. "Přestože jsem toho ve druhém kole už měla plné zuby, na finiš jsem síly ještě našla. Pomohly mi také skvělé lyže, za kterým moc děkuju našemu servisu," řekla Vítková.

"Klobouk dolů před oběma. Podaly fantastický výkon, jinak se to popsat nedá," řekl Vítek na adresu posledních dvou členek štafety. Klíčová byla závěrečná položka Vítkové. "Jela svůj úsek dobře takticky, nikam se před poslední střelbou nehnala. Z výsledku jsme nadšení," dodal kouč.

Na vítěznou Francii, za niž jela poprvé v sezoně na závěrečném úseku Marie Dorinová Habertová, ztratily Češky 17,2 sekundy. Třetí Rusko zaostalo o 21,1 sekundy.

Reprezentanty čeká po návratu z Anterselvy třídenní odpočinek, poté krátká příprava a v neděli odlet do zámoří. Světový pohár pokračuje od 4. února na olympijských tratích v kanadském Canmore, posléze se biatlonisté přesunou do amerického střediska Presque Isle.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Šipulin) 1:12:42,8 hod. (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -1,1 (1+4), 3. Norsko (Björndalen, Birkeland, J. Bö, Bjöntegaard) -22,9 (0+7), 4. Rakousko -1:01,7 (1+11), 5. Francie -1:39,3 (0+11), 6. USA -1:43,8 (1+13), ...8. ČR (T. Krupčík, Šlesingr, Soukup, Krčmář) -2:00,9 (0+13).

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Francie (Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová Habertová) 1:07:53,5 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. ČR (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) -17,2 (2+7), 3. Rusko (Šumilovová, Zagorujková, Jurlovová, Podčufarovová) -21,1 (0+10), 4. Itálie -21,7 (0+11), 5. Norsko -47,1 (1+10), 6. Švédsko -50,5 (0+7).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je středa 26. října 2016

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď