Spravedlnost má uvolnit 487 milionů, část je vázána na investice

foto Budovy ministerstva spravedlnosti ve Vyšehradské ulici

Praha - Čtvrtina nevyčerpaných rezerv z uplynulých let, kterou mají ministerstva podle dohody koalice dodat do státního rozpočtu na příští rok, představuje u ministerstva spravedlnosti částku 487 milionů korun. Více než polovina z této sumy je však vázána na dlouhodobé investiční záměry, konkrétně na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem nebo vězeňských zařízení. Úřad proto bude muset ušetřit i jinde. Na dotaz ČTK to uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

"Investiční prostředky jsou přiděleny na konkrétní a dlouhodobě plánované akce, a proto musí resort hledat další finance i v jiných oblastech, zejména mezi ostatními věcnými výdaji. Investice logicky nelze zcela zastavit," napsal Říman. Doplnil, že i přesto bude ministerstvo schopno dodat do státního rozpočtu celou částku odpovídající čtvrtině nečerpaných nároků z minulých let, tedy přesně 486,525.004 korun.

Výstavbu ústeckého justičního areálu ministerstvo dlouhodobě označuje za svou prioritu. O novém objektu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví už od roku 2002, na základní kámen paláce poklepal na podzim 2013 prezident Miloš Zeman společně s tehdejší ministryní Marií Benešovou (ČSSD). Stavět se však stále ještě nezačalo. Současná budova přitom potřebám soudu nevyhovuje, navíc byla opakovaně zaplavena při povodních. Zatím poslední předpokládaný termín zahájení stavby je rok 2019 s tím, že by byl areál hotový o dva roky později.

Podle pondělní dohody vládní koalice mají ministerstva dohromady přispět do rozpočtu zhruba deseti miliardami korun. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) dostal pravomoc úřadům odčerpat čtvrtinu výdajů z let 2013 až 2016. Velká část rezerv by měla směřovat k vysokým školám, které požadují zvýšení svého rozpočtu o 4,5 miliardy korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 19. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď