Sparta před bojem o titul posilovala, tým Plzně se téměř nezměnil

foto Fotbal - ilustrační foto.

Praha - V pátek se znovu rozhoří boj o titul mistra fotbalové ligy. Po podzimu se o něj ucházejí především tradiční rivalové Plzeň a Sparta, které na prvních dvou místech tabulky dělí tři body. Ostatní týmy mají již výrazný odstup, ale vyrovnaný boj se očekává o třetí a čtvrté místo znamenající postup do předkol Evropské ligy. Po šestileté pauze by se do pohárů ráda vrátila zejména Slavia, která v zimě výrazně posilovala.

Oba hlavní adepti na titul přistoupili k zimní přestávce jinak. Zatímco Plzeň kádr téměř neměnila, Sparta se rozhodla vyřešit slabiny, které odhalil podzim, a přivedla hned tři české reprezentanty.

Nejprve angažovala stopera Ondřeje Mazucha, který se vrací po dlouhodobém zranění. Následně přivedla Ondřeje Zahustela, aby z něj vychovala ofenzivního pravého beka, a posilování završila příchodem nejžádanějšího hráče na lednovém přestupním trhu v Česku Josefa Šurala. Ten by měl zvýšit produktivitu z křídelních prostor.

Sparta věří, že bude silnější než na podzim, kdy sice postoupila v Evropské lize do jarních bojů, ale na domácí scéně za Plzní zaostávala. A to hlavně na hřištích soupeřů, kde vyhrála jen tři z osmi zápasů.

"S účinkováním v lize zatím úplně spokojeni být nemůžeme, a to jak s postavením v tabulce, tak s výkony především v některých utkáních venku. Na tom jsme v zimě pracovali. Naším cílem už před sezonou bylo bojovat o první místo a to platí nadále," řekl generální ředitel Adam Kotalík.

U Plzně byla situace opačná. V Evropské lize se jí nedařilo podle představ, ale v české soutěži po pomalejším rozjezdu a výměně trenéra kralovala. Na podzim posbírala stejně bodů jako v minulé sezoně, kdy slavila titul. A letos ho touží poprvé v historii klubu obhájit.

Pomoci by k tomu měla sehranost týmu, který se během pauzy téměř nezměnil. Odešli jen Václav Procházka a Aidin Mahmutovič, kteří však v závěru podzimu nepatřili do základní sestavy. Místo nich se z hostování vrátili Roman Hubník s Michalem Krmenčíkem.

"Vrátil jsem do Plzně, abych pomohl obhájit titul. To je můj hlavní cíl. Je tu dobrá parta, držíme při sobě a pro první místo uděláme cokoliv," řekl mezinárodně ostřílený stoper Hubník, jenž patřil ke klíčovým postavám při loňském titulu. Na podzim z osobních důvodů zamířil do Olomouce.

Vedoucí duo se ještě pokusí prohnat Mladá Boleslav a Liberec, které ztrácejí na Plzeň už devět bodů, či Slavia. Ta má dokonce dvanáctibodové manko. Sedmnáctinásobný český či československý mistr přes zimu těžil z příchodu čínského majitele a výrazně investoval do posil. Slavia přivedla hned osm hráčů, kteří patřili do základních sestav svých týmů. Jejím cílem je zabojovat o návrat do pohárové Evropy, kde celek z Edenu hrál naposledy v sezoně 2009/10, než se dostal do finančních potíží, které ohrozily existenci klubu.

Další dva pohároví aspiranti Mladá Boleslav a Liberec naopak během zimy spíše oslabili, když přišli shodně o dva reprezentanty. Mladá Boleslav se musí vypořádat s absencí Zahustela a Jiřího Skaláka, Liberec zase s odchody Šurala a Davida Pavelky.

Otázkou je, jak na nečekaně vydařený podzim naváže aktuálně šestý Zlín, který v roli nováčka překvapil. Během ledna se mu až na Lukáše Železníka povedlo udržet téměř kompletní úspěšný kádr a sebevědomí si zvedl triumfem v zimní Tipsport lize.

Lepší výkony i výsledky se čekají od Jablonce, který patřil před sezonou k aspirantům na titul, ale nedařilo se mu vyhrávat v domácím prostředí. Vedení klubu proto sáhlo ke změnám v realizačním týmu, přivedlo zkušeného funkcionáře Ivana Horníka a dalo hráčům čas do léta, aby přesvědčili o svých kvalitách. I pro Severočechy je cílem útok na evropské poháry, kvůli výrazné ztrátě však už zřejmě jen přes domácí pohár.

Poměrně jasná situace je na spodku tabulky, kde se Ostrava jen těžko bude zachraňovat. Na podzim získala čtyři body, a tak by musela na jaře osmkrát vyhrát, aby měla naději. I proto se nový trenér Vlastimil Petržela zaměřil především na mladé odchovance a snaží se tým připravit na druhou ligu a okamžitý návrat.

Boj o uniknutí druhému sestupovému místu bude výrazně vyrovnanější, neboť spodní polovina tabulky je srovnaná do pěti bodů. Nejtěžší výchozí pozici má nováček z Olomouce a Jihlava, která přišla o nejlepšího střelce Murise Mešanoviče.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je pondělí 24. října 2016

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď