Sparta porazila Krasnodar a je poprvé v osmifinále EL

foto Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy FK Krasnodar - AC Sparta Praha, 25. února v Krasnodaru. Fotbalisté Sparty se radují z druhého gólu.

Krasnodar (Rusko) - Fotbalisté Sparty vyhráli v dnešní odvetě 2. kola Evropské ligy v Krasnodaru 3:0 a poprvé v historii klubu postoupili do osmifinále. Za hosty, kteří před týdnem doma zvítězili 1:0, se prosadili Lukáš Mareček, Martin Frýdek a Kehinde Fatai. Dalšího soupeře letenskému celku určí páteční los.

Oproti prvnímu zápasu nastoupila Sparta v pozměněné sestavě. Pouze na lavičce začal střelec jediné branky utkání v Praze Juliš a do základu se vrátil Frýdek, který úvodní duel vynechal kvůli trestu za žluté karty. Vinou zranění stále chyběl kapitán Lafata.

Krasnodar začal podle očekávání tlakem a už ve čtvrté minutě šel sám na branku Ari, ale těsně minul. Ve 20. minutě mířil po Mamajevově akci vedle Smolov. Ariho střelu v dobré pozici poté zblokoval Brabec a ve 35. minutě si dal málem vlastní gól Mareček.

Sparta naopak pořádně zahrozila až po přestávce a hned z toho byl gól. V 51. minutě potáhl míč po pravé straně do vápna Zahustel a předložil ho Marečkovi, který se nemýlil. Za šest minut zvýšil hlavou Frýdek a přidal postupovou pojistku, protože Krasnodar by musel na postup skórovat čtyřikrát.

Domácím navíc v 69. minutě vzal šanci i na teoretický obrat Kaboré, který po souboji s Frýdkem dostal druhou žlutou a byl vyloučen. A přesilovou hru vzápětí po Krejčího přihrávce využil Fatai, načež ruští fanoušci začali houfně opouštět stadion. V závěru ještě po Krejčího centru napálil břevno Zahustel.

Sparta prodloužila sérii neporazitelnosti v aktuálním ročníku Evropské ligy na deset zápasů. Do osmifinále soutěže postoupila na třetí pokus, když v roce 2011 vypadla ve 2. kole s Liverpoolem a dva roky nato s pozdějším vítězem Chelsea.

Hlasy po utkání:

Zdeněk Ščasný (trenér Sparty): "Musím říct, že Krasnodar nás první půli přehrával. Byť těch gólových šancí neměl tolik, my jsme se nedostali do hry. Změnili jsme rozestavení, reagovali jsme na to, že jsme se dostávali dozadu až do pěti a nenapadali jsme vepředu. Změnou na čtyři obránce se to trošku změnilo, pomohlo to, ale hlavně to kluci perfektně odpracovali. Ve druhé půli jsme už dokázali podržet balon, byli jsme nebezpečnější a dali krásné branky. V českých klubech je to pro mě absolutně nejvíc. Jsme všichni šťastní, že se nám to povedlo. Pořád je prioritou liga, kterou bychom chtěli vyhrát, ale tohle je obrovský úspěch a chceme si ho užít. Teď se nemusíme stydět rozdat si to s jakýmkoliv soupeřem."

Lukáš Vácha (záložník Sparty): "Musíme si říct, že Krasnodar hrál doma a mají tady sílu. My jsme začali špatně v rozestavení 3-5-2, nebyli jsme aktivní v presinku a Krasnodar nás dostával pod tlak. Změnili jsme rozestavení a potom jsme dokázali vstřelit gól. Je to velký úspěch, Sparta nikdy nebyla v osmifinále Evropské ligy."

Lukáš Mareček (záložník Sparty): "Dá se říct, že je to nejdůležitější gól v mé kariéře. Moc ty góly nedávám, v lize mám nulu, takže jsem rád, že to takhle vyšlo. Viděl jsem, jak to tam zapadlo, a nevěděl jsem, co mám dělat. Najednou byli hráči kolem mě. Dneska zaslouží dík celý mančaft, všichni jsme strašně šťastní. Takovýhle výsledek ani nikdo nečekal, takže teď panuje euforie. Perfektní, co jsme dneska dokázali. Teď budeme čekat, jaký bude los."

Martin Frýdek (záložník Sparty): "Asi se dalo čekat, že na nás vlítnou. Naštěstí jsme ten nápor vydrželi a vyhráli jsme 3:0. Byl to můj druhý gól hlavou, co jsem v kariéře dal. Určitě důležitý a jsem za něj rád. Snažil jsem se to tlačit dolů a naštěstí jsem to trefil dobře. Byl to také výborný balon od Bořka. Myslím, že každý si uvědomujeme, čeho jsme dosáhli. Jsme za to nesmírně šťastní. Je to nádherný pocit a doufám, že dostaneme někoho jako třeba Liverpool."

FK Krasnodar - Sparta Praha 0:3 (0:0)

Branky: 51. Mareček, 57. Frýdek, 70. Fatai. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum (všichni Švéd.). ŽK: Kaboré, Pereyra - Mareček, Fatai. ČK: 69. Kaboré. Diváci: 14.850. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Sestavy:

Krasnodar: Dykan - Petrov, Strandberg, Granqvist, Kalešin - Achmedov, Kaboré, Pereyra (62. Wanderson) - Smolov (75. Torbinskij), Ari, Mamajev (62. Joáozinho). Trenér: Kononov.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Krejčí, Dočkal (84. Konaté), Vácha, Mareček (79. Matějovský), Frýdek - Fatai (76. Juliš). Trenér: Ščasný.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK