Soukalová skončila na MS podruhé čtvrtá

foto Mistrovství světa v biatlonu: závod s hromadným startem na 12,5 km ženy, 13. března v Oslu. Na snímku je česká reprezentantka Gabriela Soukalová při nástřelu před závodem.

Oslo - Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila čtvrtá v závodu s hromadným startem na mistrovství světa a na letošním šampionátu vyšla medailově naprázdno. Vedoucí žena Světového poháru dnes měla cenný kov na dosah, ale v závěru nestačila běžecky na stříbrnou Němku Lauru Dahlmeierovou a bronzovou Finku Kaisu Mäkäräinenovou. Již třetí titul a šestou medaili v Oslu získala Francouzka Marie Dorinová Habertová. Druhá Češka Veronika Vítková projela cílem šestá.

Soukalová skončila na šampionátu na Holmenkollenu podruhé čtvrtá. Těsně pod stupni vítězů dojela také na úvod mistrovství ve sprintu. "Od prvního kola jsem dneska věděla, že to není můj den. Snažila jsem se tam držet, lyže mi jely skvěle, mohla jsem díky tomu být vepředu, ale v posledním kole mi došlo, tak jak nikdy v životě," řekla v cíli Soukalová.

Závěrečný závod s hromadným startem začala čistě na ležce, ale první problém přišel při výjezdu ze střelnice. Špatně si zacvakla hůlku do poutka a ta jí po chvíli upadla. Česká jednička tak běžela zhruba 150 metrů bez ní, ale kontakt neztratila a pokračovala bez omezení, když dostala novou.

Po druhé ležce musela Soukalová na jedno trestné kolo a klesla na 18. místo s odstupem 32 sekund. Vítková zastřílela druhou položku čistě a jela dvanáctá.

První stojku obě Češky zvládly čistě a vrátily se do boje o stupně vítězů. Vítková byla třetí a Soukalová čtvrtá. V čele byla suverénně v celém závodě bezchybně střílející Dorinová Habertová.

Před poslední střeleckou položkou předjely české biatlonistky Rusku Jurlovovou a držely se Soukalová na druhém a Vítková na třetím místě. Soukalová odstřílela poslední stojku čistě a byla druhá, ale za ní se hnaly Dahlmeierová a Mäkäräinenová. Vítková jednou chybovala.

Finka a Němka Soukalovou brzy dojely a dostaly se před ni. Jejich rychlé tempo Soukalová nedokázala udržet a odpadla. "Já jsem normálně skoro šla. V tom předposledním stoupání, to tedy bylo něco. Já měla křeče do nohou, posledních 800 metrů bylo strašných," popisovala Soukalová.

Jela dnes takticky, šetřila síly, kde mohla. Ještě ve třetím kole bojovala o medaili, do posledního okruhu odjížděla druhá. "Věděla jsem, že poslední položku musím dát čistě, což se povedlo, ale když jsem cítila na zádech Lauru (Dahlmeierovou) s Kajsou (Mäkäräinenovou), tak jsem věděla, že tam končí veškerá legrace a že je konec," prohlásila.

Tvrdila, že s tak rychlými soupeřkami by měla potíže i ve své nejlepší formě. "A tu jsem měla předevčírem," podotkla. To běžela štafetu, ve které byla ze všech biatlonistek absolutně nejrychlejší. "Do předposledního stoupání jsem je měla asi deset metrů. Podařilo se mi je sjet pod tím největším kopcem na pět metrů, ale když jsem viděla ty jejich skoky do kopce, tak mě to odvařilo. Nebyla jsem schopna ničeho," dodala.

Vítková předvedla šestý nejlepší běžecký čas a šanci bojovat o medaili si odstřelila na druhé stojce. "Dneska se mi nejelo špatně, ale ta druhá chyba mě hodně mrzí," řekla Vítková.

Se šampionátem byla spokojená, po nepříliš vydařené sezoně se dostala v každém závodu do desítky. "Takhle se mi to na MS ještě nikdy nepovedlo, určitě mohu být spokojená. Škoda, že to nedopadlo ještě kousek výš," listovala. "Bylo k tomu dobře našlápnuto, ale vždycky jsem se nevyvarovala chyb na střelnici," dodala.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu:

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:

1. Dorinová Habertová (Fr.) 35:28,5 min. (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (Něm.) -7,3 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -8,1 (1), 4. Soukalová (ČR) -30,9 (1), 5. Bescondová (Fr.) -39,2 (2), 6. Vítková (ČR) -42,7 (2), 7. Olsbuová (Nor.) -43,9 (3), 8. Preussová (Něm.) -44,2 (2), 9. Birkelandová (Nor.) -51,1 (2), 10. Skardinová (Běl.) -52,0 (0).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Soukalová 1039 b., 2. Dorinová Habertová 970, 3. Wiererová (It.) 889, 4. Mäkäräinenová 785, 5. Dahlmeierová 756, 6. Hildebrandová (Něm.) 735, 7. Vítková 703, ...25. Puskarčíková 292, 32. Charvátová 213, 77. Landová 22, 90. J. Jislová (všechny ČR) 7.

16:00 závod s hromadným startem na 15 km muži.

Vizitka francouzské biatlonistky Marie Dorinové Habertové:

Francouzská biatlonistka Marie Dorinová Habertová získala na světovém šampionátu v Oslu medaili v každé disciplíně

Datum a místo narození: 19. června 1986, Lyon

Výška a váha: 168 cm, 55 kg

Klub: Douanes-Sept Laux

Největší úspěchy: OH 2010 (Vancouver) - stříbro (štafeta) a bronz (sprint); MS 2009 (Pchjongčchang) - bronz (štafeta); MS 2011 (Chanty-Mansijsk) - stříbro (štafeta) a bronz (smíšená štafeta); MS 2012 (Ruhpolding) - stříbro (štafeta); MS 2013 (Nové Město) - stříbro (smíšená štafeta); MS 2015 (Kontiolahti) - 2x zlato (sprint a stíhací závod), 2x stříbro (štafeta a smíšená štafeta); MS 2016 (Oslo) - 3x zlato (vytrvalostní závod, smíšená štafeta a závod s hromadným startem), 2x stříbro (sprint a štafeta) a bronz (stíhací závod); vítězka devíti závodů SP

Rodina: vdaná za bývalého biatlonistu Loise Haberta, v září 2014 se jí narodila dcera Adele

Ostatní: biatlonu se začala věnovat ve 14 letech, mezinárodně debutovala o pět let později a ve světovém poháru se poprvé představila v listopadu 2007; na MS poprvé závodila ve 22 letech v korejském Pchjongčchangu v roce 2009 a hned získala ve štafetě bronz; na dalších MS i OH vždy získala alespoň jednu medaili, nedařilo se jí jen na OH v Soči, kde byla nejlépe šestá ve smíšené štafetě; v letech 2010-2014 studovala biologii na univerzitě v Grenoblu; po mateřské přestávce v roce 2014 se do světového poháru vrátila v lednu 2015.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je úterý 28. února 2017

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď