Soud začal projednávat případ, kdy směnárník pobodal klienta

foto Městský soud v Praze projednával 10. srpna incident v obchodním centru na pražské Floře, při němž směnárník Hajdar Hamíd ar-Rašíd pobodal klienta. Za pokus o vraždu hrozí muži až 18 let vězení. Na snímku obviněného ar-Rašída přivádí eskorta k soudu.

Praha - Incident z letošního března, kdy směnárník v obchodním centru na pražské Floře pobodal klienta, dnes začal projednávat pražský městský soud. Obžalovaný vinu nepopřel, na čin si však podle svých slov nepamatuje. Soudu dnes tvrdil, že ho muž urážel. Podle obžaloby cizinec zákazníka napadl kvůli tomu, že si domlouval vzájemnou výměnu peněz s další klientkou.

Za pokus o vraždu hrozí Hajdarovi Hamíd ar-Rašídovi až 18 let vězení. Podle státního zástupce Vladimíra Pazourka směnárník poté, co zaslechl domluvu dvou lidí ve frontě, je nejprve okřikl a následně se s mužem začali vzájemně urážet. Hádka ale přerostla v potyčku, při které ar-Rašíd vytáhl nůž a muže opakovaně bodl.

Po útoku nechal zraněného ležet na zemi a odešel zpátky do směnárny, kde ho zadrželi policisté. Napadeného zachránil rychlý převoz do blízké vinohradské nemocnice.

"Byl to normální pracovní den," začal před soudem popisovat incident obžalovaný. Řekl, že muž do směnárny přišel před polednem. Nejprve se ho prý muž zeptal, za kolik mu vymění peníze, poté se ale začal na výměně domlouvat s jinou zákaznicí. "Tak jsem mu peníze vrátil a řekl mu, ať to nedělá tady," řekl směnárník. Podle svých slov měl strach z toho, že je muž podvodník.

Na to mu muž údajně začal nadávat, měl prý i rasistické narážky. Směnárník proto vyšel ven. "Říkal jsem mu, že mi nebude nadávat. Najednou mě praštil pěstí do obličeje, spadly mi brýle," uvedl muž. Na to, že by muže bodl, si prý nepamatuje, vše viděl až na kamerových záznamech. "Nevím, jak se to mohlo stát, jsem vystudovaný právník, znám zákony," řekl. Dodal, že činu lituje.

Podle napadeného muže se incident odehrál jinak. Se směnárníkem prý nejprve vůbec nemluvil, před směnárnou potkal ženu a zeptal se jí, zda by s ním peníze nevyměnila. Směnárník na něj však začal slovně útočit. "Ten člověk za okénkem mi začal nadávat a nějak vznikl konflikt," řekl. Ze začátku bral podle svých slov vše s nadsázkou, pak do něj ale muž strčil a začali se prát. "Udeřil on mě i já jeho," dodal.

Po útoku ho museli lékaři operovat, v nemocnici byl měsíc. Dodnes má prý zdravotní následky, nemůže pracovat jako truhlář. "Nemůžu ani sportovat, hrát fotbal," řekl dnes soudu.

Podle znalce není obžalovaný agresivní. Lékaři u něj nenašli žádnou duševní poruchu, je podle nich průměrně inteligentní. Muž podle nich útočil v afektu, jednal zkratkovitě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď