Soud potvrdil překupníkovi s alkoholem Ženíškovi pět let vězení

foto Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanul 19. října překupník s otráveným alkoholem Marek Ženíšek (na snímku), ostravský krajský soud mu uložil pět let vězení. Druhého obžalovaného Petra Hlavu senát viny zprostil. Muži byli prvními, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Rozsudek v jejich kauze však vrchní soud již dvakrát zrušil.

Olomouc - Překupník s otráveným alkoholem Marek Ženíšek z Karvinska si definitivně odpyká pět let ve vězení. Trest mu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Naopak případ obžalovaného Petra Hlavy, který mu údajně jedovatou směs dodal, vrátil krajskému soudu. Hlava byl původně zproštěn obžaloby. Podle obžaloby muži dali do oběhu téměř 80 litrů alkoholu s obsahem 50 procent jedovatého metanolu. Po jeho požití zemřel jeden člověk, další čtyři měli vážné zdravotní problémy. Vrchní soud případ projednával již potřetí.

Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanul 19. října překupník s otráveným alkoholem Marek Ženíšek (vlevo), ostravský krajský soud mu uložil pět let vězení. Druhého obžalovaného Petra Hlavu (vpravo) senát viny zprostil. Muži byli prvními, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Rozsudek v jejich kauze však vrchní soud již dvakrát zrušil.O vině obžalovaného Ženíška neměl odvolací soud žádných pochyb. "Obžalovaný musel být srozuměn, že může jít o kontaminovaný alkohol. Pětiletý trest je ve třetině zákonné trestní sazby. Soud přihlédl k nebezpečnosti trestné činnosti i množství osob, které mohly být ohroženy," uvedl předseda senátu Ivo Lajda. Naopak případem obžalovaného Hlavy se bude muset krajský soud zabývat už počtvrté. Žalobce Vladimír Kubík, který se zproštěním nesouhlasil, byl s rozhodnutím soudu spokojen. "Domníváme se, že soud prvního stupně neprovedl všechny důkazy, které provést měl. Soud nám dal za pravdu. Očekáváme, že situace v jeho neprospěch bude zvrácena," řekl novinářům žalobce Kubík.

Hlava popíral, že by měl s otráveným alkoholem něco společného, usvědčoval ho pouze Ženíšek. Vrchní soud dnes doplnil dokazování, vyslechl Ženíškovu manželku, která uvedla, že alkohol dovezl právě Hlava. "Dovezl to v osmi papírových bednách, šlo o 77 lahví. Byly to broušené lahve vodky Helsinky," vypověděla žena. Řekla, že mu sama za alkohol zaplatila, šlo o 7700 korun. Dosud prý měla strach vypovídat. Také matka Ženíška dnes potvrdila, že alkohol pocházel od Hlavy. Muž je prý sledoval a zastrašoval, aby proti němu nevypovídali. Hlava to dnes popřel.

Podle obžaloby Hlava prodal v září 2012 Ženíškovi 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Vodka obsahovala až 50 procent metanolu. Zabít mohly až 300 lidí. Ženíšek je koncem října dal známému u zahradní chatky v obci Doubrava na Karvinsku. Po konzumaci kontaminovaného alkoholu pak zemřel jeden člověk, další čtyři měli vážné zdravotní problémy.

Soudy se případem zabývají od roku 2013. Ženíšek a Hlava byli první, kdo v souvislosti s metanolovou kauzou stanuli ve veřejném procesu před soudem. Nejprve jim soud udělil za úmyslné obecné ohrožení osmiletý trest. Po zrušení rozsudku byli Hlava se Ženíškem odsouzeni za ohrožení zdraví závadnými potravinami. Hlava vyvázl s podmínkou, jeho komplic měl jít do vězení na čtyři roky. Při třetím rozsudku ostravský soud Ženíškovi trest zpřísnil o rok a Hlavu zprostil obžaloby.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem zabývala v mnoha soudních procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď