Snowboardistka Ledecká vyhrála SP v paralelních disciplínách

foto Česká snowboardistka Ester Ledecká v závodu Světového poháru v paralelním slalomu v německém Winterbergu.

Winterberg (Německo) - Snowboardistka Ester Ledecká obhájila velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru v alpských disciplínách. V německém Winterbergu byla v posledním závodu sezony druhá v paralelním slalomu a stejné místo jí patří i v celkovém hodnocení disciplíny.

Ledecká ztrácela před finále v německém středisku na Rusku Aljonu Zavarzinovou 80 bodů. Závod se jel v dešti a Ledecká zajela nejrychlejší čas v kvalifikaci, zatímco Rusce se tolik nedařilo. Obě se potkaly už ve čtvrtfinále. Dlouho jely obě sokyně v boji o glóbus vyrovnaně a rozhodla až chyba Zavarzinové před cílem.

Snowboardistka Ester Ledecká (vlevo) byla v paralelním slalomu ve Winterbergu druhá. Uprostřed je vítězná Sabine Schöffmannová z Rakouska a třetí její krajanka Julia Dujmovitsová. Česká reprezentantka si nebyla jistá, že právě tato jízda rozhodla o vítězce Světového poháru. "Nevěděla jsem, jak to vlastně může dopadnout. Kolik bodů by mi scházelo a jak by to dopadlo, kdybych další jízdu nevyhrála. Samozřejmě jsem měla v hlavě, že ona vede a že by bylo dobré ji porazit. Ono je vždycky lepší porazit toho soupeře," řekla českým novinářům.

Jednadvacetiletá Ledecká korunovala úspěšný závěr snowboardingové sezony. Ve čtvrtek se ve španělské Sierra Nevadě stala mistryní světa v obřím slalomu a o den dříve získala stříbro ze slalomu. "Nevzpomínám si, že by byl nějaký jeden takový týden takhle úspěšný. Bylo to strašně nahňácané, ty závody. Jsem strašně ráda, že se to takhle povedlo," pochvalovala si.

V osmifinále ve Winterbergu Ledecká v červené dráze, v které odjela všechny jízdy, porazila Italku Nadyu Ochnerovou. Před jízdou se Zavarzinovou musely obě chvilku čekat, protože Rakušanka Claudia Rieglerová se uhodila do hlavy a byla ošetřována na trati, ale zdržení bylo jen krátké.

V semifinále předčila česká reprezentantka čerstvou mistryni světa ve slalomu Rakušanku Danielu Ulbingovou o 23 setin a vrátila jí porážku z finále v Sierra Nevadě. Ledecká pak prohrála až ve finále o desetinu s Rakušankou Sabine Schöffmannovou.

Prvenství v celkovém hodnocení slalomu udržela přes čtvrté místo Ulbingová před Ledeckou, třetí skončila Schöffmannová.

Muži: 1. Baumeister (Něm.), 2. March (It.), 3. Payer (Rak.), ...v kvalifikaci 51. Brůžek (ČR).

Konečné pořadí slalomu (po 3 závodech): 1. March 1560, 2. Baumeister 1440, 3. Mick (It.) 1410.

Konečné pořadí SP v paralelních disciplínách (po 9 závodech): 1. Prommegger (Rak.) 4500, 2. Jankov (Bulh.) 4310, 3. Karl (Rak.) 3680, ...61. Brůžek 48,9.

Ženy: 1. Schöffmannová (Rak.), 2. Ledecká (ČR), 3. Dujmovitsová (Rak.).

Konečné pořadí slalomu (po 3 závodech): 1. Ulbingová (Rak.) 2300, 2. Ledecká 2060, 3. Schöffmannová 2000.

Konečné pořadí SP v paralelních disciplínách (po 9 závodech): 1. Ledecká 4860, 2. Zavarzinová (Rus.) 4500, 3. Kummerová (Švýc.) 4060.

Křišťálový glóbus nebyl před sezonou pro Ledeckou prioritou

Pro sezonu 2016/17 byly pro českou obojživelnici Ester Ledeckou vrcholem světové šampionáty v alpském lyžování a ve snowboardingu. Lyžařskému mistrovství světa musela obětovat tři závody snowboardového Světového poháru. Výsledky v těch ostatních jí ale přinesly šanci na velký křišťálový glóbus zaútočit. A její dnešní atak v německém Winterbergu byl úspěšný.

"Když jsem viděla, že je možnost zabojovat o ten glóbus, tak jsem bojovala do poslední chvíle a podařilo se to. Mám radost. A jsem na sebe pyšná," vyprávěla, když se po závodě usušila.

Závěrečný podnik Světového poháru se totiž jel v hustém dešti. "Já bych měla být připravená závodit úplně ve všem a umět to na jakémkoliv sněhu. Není ale úplně fajn, když jste promočený až na kůži," řekla Ledecká. Při samotných jízdách ale nevlídné počasí tolik nevnímala.

Ani při té čtvrtfinálové proti vedoucí ženě SP Aljoně Zavarzinové z Ruska, která byla pro pořadí v čele seriálu rozhodující. Ruska dlouho měla drobný náskok, přišla o něj až po chybě několik branek před cílem. "Já si myslím, že ta moje trať byla taky v cíli trochu rychlejší, a ona možná věděla, že jsem se na ni ke konci roviny trochu dotahovala. A věděla, že ta moje trať je dole rychlejší," uvažovala Ledecká.

Ve čtvrtek se ve španělské Sierra Nevadě stala mistryní světa v obřím slalomu. V pátek brzy ráno se s týmem vydala na dalekou cestu do Německa. Před dnešním závodem nestihla skoro nic. "Šla jsem se vyklusat, udělala si lehký fyziotrénink, masáže, abych se připravila na sobotu. To mi pomohlo, abych se dala do kupy, protože cesty jsou pro mě strašný," řekla.

Vedle medailí na MS a triumfu ve Světovém poháru bude brzy slavit i 22. narozeniny, které má 23. března. Sama si nepřipije. "Alkohol mi obecně strašně nechutná. Možná je to v tomhle jednodušší, že nemám žádné pokušení. Já si radši dám kolu," poznamenala.

Na trofeje má pohárovou místnost na půdičce svého bytu. "Tam je zatím místa dost. Pořád se tam dají nějaké police přidělat. Nebo se koupí větší byt, no," uvedla.

Pořád cítí, že se může zlepšovat. "Mám v hlavě spoustu cílů, které jsou pro některé lidi nepředstavitelné. Držím si je u sebe, snažím se krůček po krůčku k nim dostávat," naznačila. Konkrétnější být nechtěla.

Dnešním finále SP ve snowboardingu pro ni sezona ještě úplně neskončila. Chystá se startovat ještě na několika menších závodech na lyžích.

Kouč Ledecké jásal, že vyhrála SP i s vynechanými závody

Získat velký křišťálový glóbus s vynechanými závody je fantastické, jásal po dnešním úspěchu snowboardistky Ester Ledecké její italský trenér Erich Pramsohler. Jednadvacetiletá Češka tři závody vynechala kvůli účasti na světovém šampionátu lyžařů, přesto celkové hodnocení Světového poháru v paralelních disciplínách stejně jako loni ovládla.

S výjimkou závodu v rakouském Bad Gasteinu, kdy byla Ledecká desátá, při každém startu postoupila do finále. Povedlo se jí to i dnes, kdy skončila v paralelním slalomu v německém Winterbergu druhá. Po titulu mistryně světa v obřím slalomu a stříbru ze slalomu to bylo její třetí finále ve čtyřech dnech. "Poslední týden prožíváme skvělé dny. Je to hezké, hezké, hezké," řekl dnes novinářům její kouč.

Po čtvrtečním obřím slalomu ve španělské Sierra Nevadě se všichni snowboardisté museli přesunout do Německa. Tam na přípravu neměli prakticky žádný čas. "Jen dlouhá cesta a přijeli jsme sem na závod. Byla tady pro ně úplně nová situace. Závodníci spali maximálně šest hodin," vyprávěl kouč.

Ledeckou k obhajobě triumfu ve Světovém poháru vynesla stabilita výkonů. "Je velmi koncentrovaná a pracuje opravdu den po dni. Možná až moc. Má perfektní soustředění, pracuje na sobě velmi tvrdě. A to je klíč," řekl její trenér.

Je přesvědčen, že je možné, aby česká "obojživelnice" nadále kombinovala snowboard a lyže. "Pokud realizační tým bude pracovat pro Ester a budeme jí dávat nějaké pauzy, tak máme pro příští sezonu velkou šanci udržet stejnou výkonnost ve snowboardu a možná nastane malé nebo i větší zlepšení v lyžování. Uvidíme," dodal Pramsohler.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK