Policejní náměstek pochybuje o tom, zda lze zabránit únikům údajů

foto Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild.

Praha - Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild pochybuje o tom, zda lze obecně zabránit únikům informací z vyšetřovacích spisů. Vild před poslanci z vyšetřovací komise mluvil zejména o systému trestního řízení. Náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž podobně jako Vild řekl, že debata se vedla v obecné rovině, nebyl ani zproštěn mlčenlivosti.

"Poslanci se ptali na to, jak funguje systém trestního řízení, nechali si vysvětlit případná slabá místa, která by mohla souviset s úniky informací," řekl novinářům Vild. Debatovalo se podle něho v obecné rovině, o konkrétních případech se řeč nevedla.

"Nevím, jestli lze vůbec zabránit obecně únikům ze spisů. Snažil jsem se pánům poslancům vysvětlit, že největší slabinu vidím v lidském faktoru. Zájem o informace z trestních řízení samozřejmě stoupá, tak jak stoupá závažnost jednotlivých kauz," uvedl Vild. Tlak na policisty, kteří se takovými případy zabývají, je značný a záleží na tom, jaké jsou osobnosti, dodal.

Jméno předsedy hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše při Vildově slyšení, jak podotkl náměstek, nepadlo. Právě aféra kolem Babiše a novináře jeho bývalého deníku Marka Přibila podnítila vznik komise.

Stříž poslance seznámil s tím, jak je omezen přístup jednotlivých státních zástupců a pracovníků administrativy do spisů, i s jejich kybernetickou ochranou. "Ne každý státní zástupce ani ne každý zaměstnanec administrativy může nahlédnout do všech spisů, pracují pouze se spisy, které patří do jejich působnosti," řekl Stříž.

Připustil, že pokud se někdo ze státních zástupců informaci "vypustit", jen stěží tomu lze zabránit. V minulosti ale takový případ podle Stříže zaznamenán nebyl. "Nepamatuji a nebylo zaznamenáno žádné kárné řízení pravomocně skončené, které nějakým způsobem by usvědčilo nebo potvrdilo, že by státní zástupce informaci z konkrétního trestního řízení poskytl neoprávněně," zdůraznil náměstek nejvyššího žalobce.

Jméno předsedy hnutí ANO a bývalého ministra financí Andreje Babiše při Vildově ani Střížově slyšení nepadlo. Právě aféra kolem Babiše a novináře jeho bývalého deníku Marka Přibila podnítila vznik komise.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď