Sněmovna zpřísnila držení zneužitelných biologických látek

foto Schůze Sněmovny v Praze, Sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna dnes schválila beze změn zpřísnění podmínek pro držení biologických látek a toxinů zneužitelných k výrobě zbraní. Vládní novela zákona o některých opatřeních souvisejících se zákazem biologických a toxinových zbraní nyní zamíří k posouzení do Senátu. Předloha například doplňuje dosud chybějící požadavky na zabezpečení příslušných biologických látek a toxinů proti odcizení a možnému zneužití.

Nynější právní úprava podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) neodráží požadavky některých rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Novela by měla zvýšit bezpečnost v nakládání s tímto typem zbraní. Předloha by podle ministerského předsedy měla také vést ke snížení administrativní zátěže.

Zákon navazuje na mezinárodní úmluvu o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických a toxinových zbraní a o jejich zničení, která vstoupila v platnost v roce 1975. Vláda uvádí, že jeho platné znění není v dostatečném souladu s nynějšími mezinárodními požadavky na zabezpečení biologických látek a toxinů proti krádeži a možnému zneužití. Nezakazuje financování činností směřujících k vývoji, výrobě nebo získávání biologických a toxinových zbraní.

Změna zákona má také snížit byrokracii tím, že ruší deklaraci plánovaných činností. Zjednodušuje také nakládání s vakcínami a diagnostickými sadami obsahujícími vysoce rizikové biologické účinné látky.

Nakládat s takovýmito látkami smí podle zákona pouze držitel povolení, které vydává Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nově se do zákona vkládá povinnost držitelů povolení chránit tyto látky a příslušná zařízení před ztrátou, krádeží nebo zneužitím, a to zejména technickými opatřeními nebo ostrahou. Držitel bude muset také zajistit, aby do místností s těmito materiály směly vstoupit jen určené osoby a povede jejich aktuální seznam.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď