Sněmovna zatím nebude hlasovat o změnách registru smluv

foto Poslanci při hlasování Poslanecké sněmovny, Poslanecká sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna zatím nebude hlasovat o novele zákona o registru smluv, který poslancům vrátili s úpravami senátoři. V dolní komoře vzniká jiný návrh změn, jenž je označován jako kompromisní. Poslanci by jej mohli schválit zrychleně, ovšem patrně až na příští schůzi. Teprve potom by se vrátili k nynější předloze. Vyplynulo to z vyjádření politiků na dnešních tiskových konferencích sněmovních frakcí před zahájením schůze dolní komory.

Novelu navrhli poslanci KDU-ČSL a původně předpokládala, že smlouvy nebude muset zveřejňovat národní podnik Budějovický Budvar. Sněmovna do ní přidala i další státní, krajské a obecní společnosti. Senátoři ale takové plošné výjimky odmítli. Navrhli tyto společnosti do zákona vrátit. Součástí předlohy jsou i další změny.

Dílčí, nikoli "neodůvodněné" plošné výjimky, by přijali i podporovatelé registru smluv z iniciativy Rekonstrukce státu. Nový návrh má podle nich reálnou šanci na schválení. "Připomeňme si však, že na Slovensku zákon běží už šestým rokem a žádné výjimky z něj zatím nebyly potřeba," sdělila iniciativa v tiskové zprávě.

Nová novela se ještě neobjevila ve sněmovní evidenci. Až bude předložena, vyjádří se k ní vláda. Bude na to mít měsíc. Zákonodárci se proto budou moci předlohou zabývat zřejmě až na schůzi, která začne koncem června.

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od letošního července bude zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď