Skiareály mají před víkendem dostatek sněhu, stopy jsou upravené

foto Lyžaři na lanovce, sjezdovka - ilustrační foto.

Praha - České skiareály slibují před nadcházejícím víkendem dostatek sněhu. Upravené jsou i desítky kilometrů tratí pro běžkaře. V posledních dnech někde podmínky zhoršilo oteplení, v následujících dnech se ale má ochladit. Na sjezdovkách je kvůli jarním prázdninám plno i v týdnu, o víkendu by mělo lyžařů ještě přibýt. Podle vlekařů jsou ale čekací doby maximálně kolem 15 minut, zjistila ČTK.

Na omezení se musí připravit návštěvníci Bedřichova, kde se pojede padesátý ročník Jizerské 50, problém by mohl být třeba s parkováním. Dalších areálů v Jizerských horách se závod nedotkne. Dobré podmínky hlásí například Ještěd, mimo provoz jsou pouze Staré Pláně, které jsou závislé na přírodním sněhu.

Vysokou návštěvnost mají tradičně areály v Krkonoších, přestože třeba v Rokytnici nad Jizerou to bylo poslední dva dny kvůli oteplení spíše jarní lyžování. SkiResort Černá hora - Pec nabízí v pěti areálech 41 kilometrů sjezdových tratích, na kterých je od 70 do 110 centimetrů sněhu, v provozu je sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory.

V Krušných horách leží na sjezdovkách 60 až 70 centimetrů sněhu, pro běžkaře jsou připraveny tři stovky kilometrů upravených tratí. Kompletně v provozu je areál na Klínovci, kde je až metr a půl sněhu. Lidé tam mohou denně i na večerní lyžování, stejně jako ve skiareálu Neklid na Božím Daru.

V provozu jsou všechny areály západočeské Šumavy i v Českém lese. O něco lépe se lyžuje dopoledne, kdy je sníh více zmrzlý. Jarní prázdniny výrazně zvedají návštěvnost, stejně jako na Zadově a na Lipně. Tam je stále otevřená bruslařská dráha na zamrzlé přehradě, okruh měří 15 kilometrů.

Uměle zasněžované sjezdovky na Vysočině mají pořád dostatek sněhu, na svazích ho leží od 35 centimetrů po tři čtvrtě metru. V kraji je otevřeno nejméně 17 svahů. Kvůli oteplení se však zhoršují podmínky pro běžkaře, na Žďársku ještě stopy najdou. Slunce také poškodilo led na rychlobruslařském ovále ve Žďáru nad Sázavou, pro veřejnost byl uzavřen. Sníh naopak neubývá ze čtyř středočeských areálů.

Ideální podmínky jsou v Beskydech, tamní areály by měly podle provozovatelů být otevřené ještě několik týdnů. V uplynulých dnech pomocí děl zasněžovali případná problematická místa. Výborné sněhové podmínky a díky inverzi oproti nižším polohám také čistý vzduch nabízejí zimní střediska v Jeseníkách. Návštěvnost je vyšší i přes týden, protože do hor zamířili lidé ze Zlínského kraje, kde jsou jarní prázdniny.

Střediska se o prázdninách zaplnila i v samotném Zlínském kraji. Provozovatelé mluví ve srovnání s dřívějšími lety o vyšší návštěvnosti. Podmínky na jsou stále ideální, sněhu je nejvíce za poslední léta. Na své si přijdou, především na Vsetínsku, také běžkaři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je pátek 19. ledna 2018

Očekáváme v 9:00 1°C

Celá předpověď