Siouxové vyhráli nad ropovodem, Trump ale rozhodnutí přezkoumá

foto Indiáni a ekologové se po měsících protestů radují ze zprávy, že americké úřady ohlásily zrušení povolení vést trasu nového ropovodu přes sporný úsek u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě.

Washington - Americké úřady zrušily povolení vést trasu nového ropovodu přes sporný úsek u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě. V neděli o tom informovali představitelé kmene. Indiáni a ekologové, kteří kvůli povolení už několik měsíců protestují, rozhodnutí vítají. Vyhráno ale ještě nemají, protože budoucí americký prezident Donald Trump výstavbu ropovodu podporuje a jeho vláda hodlá případ přezkoumat, řekl Trumpův mluvčí.

"Ropovod přes Dakotu podporujeme. Celou tu situaci zvážíme až budeme v Bílém domě a pak provedeme příslušné rozhodnutí," řekl dnes na tiskové konferenci Trumpův mluvčí Jason Miller. Agentura AP v této souvislosti uvedla, že Trump vlastní nevelký počet akcií společnosti Energy Transfer Partners, která projekt realizuje.

Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolarů (96 miliard Kč) má spojit ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois. Téměř 1900 kilometrů dlouhý projekt, vedoucí přes čtyři americké státy, je téměř dokončen, zbývá pouze úsek, jenž křižuje zdroje pitné vody zásobující siouxskou rezervaci Standing Rock. Podle Siouxů by ropovod narušil posvátná území, kde jsou pohřbeni jejich předci, a ohrozil by zdroje pitné vody.

Protesty během podzimu podpořilo několik celebrit, například rockeři Dave Matthews a Neil Young, a také senátor Bernie Sanders. Naposledy se k protestu přidaly tisíce válečných veteránů.

"Nejlepší způsob, jak postupovat odpovědně a rychle, je využít alternativní trasy ropovodu," uvedla Jo-Ellen Darcyová z úřadu, který povolení zrušil.

"Kmen Siouxů ze Standing Rock a celá indiánská komunita budou Obamově administrativě za toto historické rozhodnutí jednou provždy nesmírně vděčni," prohlásil náčelník kmene Dave Archambault. "Nejsme proti energetické nezávislosti, hospodářskému rozvoji a národní bezpečnosti, ale musíme zajistit, aby přijatá rozhodnutí respektovala původní obyvatele," dodal.

Původně mělo potrubí vést severně od Bismarcku, hlavního města Severní Dakoty. Server The Bismarck Tribune v srpnu citoval z federálních dokumentů, podle nichž z počátečního záměru sešlo částečně kvůli obavám o kvalitu pitné vody v nedaleké metropoli.

Nakonec byla schválena varianta stavby pod nádrží Oahe na řece Missouri, což je posvátné místo a zdroj pitné vody kmene Siouxů z rezervace Standing Rock. První protest v okolí nádrže se konal už v dubnu, kdy na místo dorazilo asi 200 Siouxů na koních. V létě tam vyrostl tábor demonstrantů, jejichž počet se navzdory drsnému počasí rozrostl na 3000.

Několikaměsíční protesty přinesly řadu vypjatých okamžiků. Hořelo tam stavební vybavení, proti aktivistům byli nasazeni psi i gumové projektily a vodní děla. Skoro 600 lidí bylo během protestů zatčeno.

Guvernér Severní Dakoty Jack Dalrymple ještě ve středu tvrdil, že změna trasy ropovodu "asi není proveditelná". Nedělní rozhodnutí úřadů označil za velkou chybu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď