Silnice jsou vymrzlé, ve vyšších polohách se na nich drží sníh

foto Sníh na silnici, sjízdnost - ilustrační foto.

Praha - Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách je zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Jinak jsou vozovky v Libereckém kraji suché a vymrzlé. Většina středočeských silnic a dálnic je sjízdná bez omezení, opatrní by řidiči měli být na Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku a Benešovsku. V nejvyšších polohách Olomouckého kraje se již na silnicích drží sníh.

Liberecký kraj

Na silnicích nižších tříd v Jizerských horách je zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Jinak jsou vozovky v Libereckém kraji suché a vymrzlé. Vyplývá to z informací na webu silničářů. Je jasno až polojasno a teploty jsou ráno v kraji mezi minus čtyřmi až minus 11 stupni Celsia.

Silnice v Jizerských horách jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Tu doporučují silničáři i na hlavních tazích Semilska a Jablonecka - I/10, I/14 a I/35. Vozovky mohou místy namrzat, objevit se mohou také mrznoucí mlhy.  

Podle předpovědi by v Libereckém kraji přes den mělo být jasno až polojasno. Ojediněle bude zataženo nebo se mohou vyskytovat mrznoucí mlhy. Nejvyšší denní teploty budou mezi nulou a třemi stupni Celsia, na horách zůstanou pod bodem mrazu.

Moravskoslezský kraj

Horská silnice I/56 mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, která spojuje Ostravsko se slovenskými hranicemi, bude pro nákladní dopravu uzavřena až do středy. Původně měla být otevřena ještě dnes. Na silnici ale zůstává ujetá vrstva sněhu krytá posypem, což nákladním vozům působí problémy. Komunikace totiž vede podél vodního zdroje, a nesmí se proto solit. Silničáři tak musí počkat, až sníh odtaje. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková.

Silnice je důležitým mezinárodním tahem, vede k česko-slovenské hranici. Ostatní komunikace v kraji jsou sjízdné, v horách ale se zvýšenou opatrností.

"Silnice I/56 v úseku Bílá Ostravice je uzavřena pro nákladní automobily a kamiony s přívěsem. Předpokládáme, že provoz bude obnoven nejdříve ve středu kolem poledne," uvedl Vlčková. Pro ostatní vozy je komunikace vedoucí v horském terénu kolem nádrže Šance sjízdná se zvýšenou opatrností.

Podobné to je i na ostatních silnicích v Beskydech. Leží na nich ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V ostatních oblastech Moravskoslezského kraje jsou silnice vesměs sjízdné bez omezení.

Olomoucký kraj

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje se již na silnicích drží sníh. Řidiči na něj mohou narazit na inertních cestách Jesenicka, v oblasti Petrových Bud či Travné. Správci silnic však kvůli sněhovým přeháňkám zasahovali v noci na dnešek i v dalších částech kraje, sypači už jezdily také ve vyšších polohách Olomoucka. Silnice v kraji jsou nyní většinou holé a vlhké, místy leží poprašek sněhu, vyplývá to z informací dispečerů správ silnic.

Na Jesenicku začalo sněžit kolem 02:00, silničáři zasahovali především v oblasti Červenohorského sedla a Videl, kde jsou nyní cesty po chemickém ošetření již holé a mokré. "Posyp jsme prováděli také na inertních vozovkách, kde se již sníh drží. Leží tam slabá, souvislá, místy zledovatělá vrstva sněhu," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Kromě oblasti Petrových Bud a Travné by měli být řidiči na pozoru také na silnici mezi Horním Údolím, Rejvízem a Dětřichovem.

Sněžilo také ve vyšších polohách sousedního Šumperska. "Prováděli jsme chemický posyp na Skřítku, Červenohorském sedle, Branné a Ostružné. Silnice jsou zde již převážně holé a mokré," uvedl dispečer šumperské správy silnic. Posypové vozy vyjely také do vyšších poloh Olomoucka, sypaly se silnice na Potštátsku. Silnice v ostatních částech kraje jsou většinou holé a mokré.

Středočeský kraj

Většina středočeských silnic a dálnic je sjízdná bez omezení, opatrní by řidiči měli být na Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku a Benešovsku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Námraza hrozí například na silnici číslo 16 na Mělnicku. Na Kolínsku a Kutnohorsku by motoristé měli jet opatrně po hlavních tazích jako jsou silnice první třídy číslo dva, 12, 17 nebo 38. Také na Benešovsku by šoféři měli sundat nohu z plynu na hlavních tazích číslo tři a 18.

Teploty v regionu dnes ráno místy klesly k minus devíti stupňům Celsia, například na Příbramsku. většinou se pohybují mezi minus čtyřmi a minus osmi stupni Celsia. Na většině území je jasno, srážky nejsou hlášeny.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou vymrzlé a sjízdné se zvýšenou opatrností. Teploty v kraji se většinou pohybují pod nulou, vyplývá z informací silničářů.

Většina silnic je holá, suchá a vymrzlá. Především na Ústecku, Teplicku a v Krušných horách nabádají silničáři ke zvýšené opatrnosti. V ostatních částech kraje jsou silnice sjízdné bez omezení. Dopravu nekomplikuje žádná vážná nehoda. Drobná havárie zpomaluje provoz na kruhovém objezdu ve Stříbrnické ulici v Ústí nad Labem. V Černovické ulici v Chomutově se srazilo osobní auto se zvěří, silnice je s opatrností průjezdná.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji jasno až polojasno, ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty nula až tři, na horách minus čtyři až minus jeden stupeň Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 24. října 2017

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď