Sezona začala dobře, pochvaluje si po návratu z USA Samková

foto Snowboardistka Eva Samková vystoupila 3. února na tiskové konferenci v Praze po svém návratu z X-Games v Aspenu.

Praha - Seriál Světového poháru již sice snowboardistka Eva Samková zřejmě letos nevyhraje, s dosavadním průběhem sezony je však olympijská vítězka ze Soči spokojená. O víkendu v americkém Aspenu přišla smolně o vítězství na prestižním X-Games, ale s odstupem několika dní má radost i z druhého místa.

"Asi je to čím dál tím lepší. Člověk vždy, když dojede do cíle, chce být první. S odstupem si ale uvědomuji, že loni jsem tam byla šestá a spadla jsem. Na začátku sezony jsme vůbec nevěděli, jestli budu s ohledem na problémy s ramenem jezdit, takže je to vlastně skvělé. Daří se a sezona začíná skvěle," řekla Samková na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Dvaadvacetiletá česká reprezentantka v Aspenu nestačila jen na Lindsey Jacobellisovou, která tento prestižní podnik vyhrála podesáté. Samková s ní prohrála těsně. Zkušenější soupeřka jí předjela v závěru, kdy se v jedné ze zatáček rozhodla jet vnitřní stopou.

"Eva tam ale chybu neudělala. Od začátku jsme plánovali, že pojede takhle a počítali jsme s tím, že jí tam lehce dojedou a možná i někdo předjede. Musela takhle jet s ohledem na svůj radius. Kdyby to vzala na vnitřek, tak upadne nebo jí to zdrží mnohem více," podotkl trenér Marek Jelínek

Menší chyba však přišla následně, kdy se Samková dojela Jacobellisovou. "Dojela jí moc brzy. Už se za ní neměla zavěšovat a měla jet svoji stopu. A asi by vyhrála. Cílová čára byla brzy, hned za skokem a Evka se z toho pytle za ní dostala až těsně před skokem. Pak už to nešlo," vysvětlil Jelínek. V daný moment se podle něj projevilo, že Samková trénuje většinou sama a není zvyklá závodit ve skupinách. "Navíc Lindsey už je třicet a má hodně zkušeností. Ale pracujeme na tom, aby se to u mě zlepšilo," řekla Samková.

Start na X-Games si Samková hodně užila. I proto, že to byl pro ni jeden z hlavních vrcholů sezony, ve které nejsou olympijské hry ani mistrovství světa. "Se Světovým pohárem to nejde srovnávat. Tam jde o celkový výsledek, o dlouhodobou výkonnost. X Games je největší závod, na který musí být člověk pozvaný. Je to pohoda a show. Navíc zde byl snowboarding dříve než na olympiádě," uvedla Samková.

Nyní se bude rodačka z Vrchlabí dva týdny připravovat v Česku, kde absolvuje i domácí mistrovství - klasické i akademické. "Poté odletíme na Svěťáky do Ruska a do Koreji," řekla Samková, které patří v průběžném pořadí SP páté místo. "Vyhrát celkově bude hodně těžké, protože Francouzka Nelly (Moenneová-Loccozová) hodně odskočila. A já byla jednou třináctá, což se blbě dohání. Třetí Lindsey je ale přede mnou o 50 bodů, což by ještě šlo," věří Samková.

Radost jí dělá i skutečnost, že ramena, se kterými má dlouhodobé problémy, vcelku drží. I když závodí se speciální ortézou a s tejpy. "Po začátku sezony jsme ortézu předělali a ramena zatím drží. Navíc jsme trochu změnili start, abych měla od začátku zapojené všechny svaly. Když totiž cuknu, tak rameno vypadne," uvedla. Případnou operaci bude řešit až po sezoně. "Problémem ale je, že je to vrozené. Mám hypermobilitu a mám mělké kloubní jamky, takže stažení vazů to tolik nevyřeší," dodala Samková.

Samkovou na X-Games motivovaly i básničky, jezdila jako skřítek

Netradiční formu motivace zvolil trenér Marek Jelínek pro svoji svěřenkyni snowboardistku Evu Samkovou. Na nedávných X-Games v Aspenu se ji snažil povzbudit k lepším výkonům speciálně složenými básněmi, které obsahovaly i pokyny pro jízdy. Od dalších členů týmu díky tomu získal novou přezdívku - Mácha.

Jelínek se ale ani v nejmenším předním zástupcem českého romantismu a zakladatelem moderní české poezie neporovnává. "Je to spíše trochu infantilní," smál se Jelínek, který básně Samkové složil již před loňskými závody v Aspenu. "Tehdy jsme měli problém s motivací, nedařilo se nám dostat Evku do pohody. Už jsem nevěděl, co dělat, tak jsem jí napsal básničky. A použili jsme je i letos," vysvětloval Jelínek.

Olympijská vítězka ze Soči přiznala, že letos se v USA cítila dobře a v pohodě od začátku, i básničky jí ale zvedly náladu. "Jsou to zveršované moje pohyby, jak se mám chovat v trati," vysvětlovala Samková, která si tak mohla například rýmovat, jak správně najíždět do klopených zatáček.

"Udělej před ní dřípek, ať vypadáš jako skřítek. Pak přes bouli se vytáhni, své nožky při tom natáhni," recitovala Samková, která dostala rady i do dalších částí trati. "Bouli sešlápni později, ať máme nějakou naději. To samé frkni na dalších, ať můžeme slavit ve verších," pokračovala dvaadvacetiletá snowboardistka.

I verše jí mají pomoct zlepšit své jízdy, hlavně častou jízdu ve stoje. "Při jízdě si na verše člověk nevzpomene. Pořád si ale opakuju, abych byla dole. Je to zlozvyk, se kterým bojuju. Jednou to udělám a pak jsem čtyřikrát zase narovnaná," přiznala Samková. Věří ale, že zlepšení přijde. "Poslední věci jsou nejtěžší. Když se správná motorika vyřeší a zažije, tak budeme o krok výše. Je to drobnost, ale může pomoct," dodala Samková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je sobota 29. října 2016

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď