Šarapovová měla na Australian Open pozitivní dopingový test

foto Ruská tenisová hvězda Maria Šarapovová

Los Angeles - Ruská tenisová hvězda Maria Šarapovová, vítězka pěti grandslamů a bývalá světová jednička, oznámila, že měla na lednovém Australian Open pozitivní test na doping. Dozvěděla se o tom před několika dny v dopise od mezinárodní tenisové federace (ITF). Léta užívala látku meldonium, která je však od letošního roku zakázaná. Sama přiznala chybu, že si tuto skutečnost nezjistila.

Osmadvacetiletá Šarapovová v posledních letech bojovala s různými zdravotními problémy a právě od grandslamu v Melbourne na turnajích chyběla kvůli zraněné ruce. Kvůli tomu v žebříčku klesla na sedmé místo. Aby byla zdravá, užívala meldonium, které přibylo na černou listinu začátkem tohoto roku a od té doby s ním mělo potíže už několik ruských sportovců.

"Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nepodívala na aktualizovaný seznam zakázaných látek," sdělila na mimořádné tiskové konferenci v Los Angeles, trvající jen pár minut. Přišla na ni v černém oblečení a v první větě sdělila, že byla pozitivně testována. "Hluboce se omlouvám všem fanouškům, které jsem zklamala," řekla.

Kariéru končit nehodlá. Právě odchod z tenisové scény jedné z nejzářivějších hvězd posledních let byl jednou ze spekulací, proč agent Šarapovové v neděli ohlásil na dnešek tiskovou konferenci se zásadním oznámením. "Ještě nevím, kdy se vrátím na kurty. Vše záleží na tom, jak dlouho se potáhne proces s mezinárodní tenisovou federací. Vím, že teď musím přijmout následky. Ale pevně doufám, že ještě dostanu další šanci tenis si zahrát," uvedla.

Meldonium podle svých slov užila poprvé v roce 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce. "A brala jsem ho stále, protože jsem díky němu byla zdravá," doplnila vítězka 35 turnajů na okruhu WTA, šampionka Turnaje mistryň z roku 2004, majitelka stříbrné olympijské medaile z Londýna a hráčka, která loni v listopadu v Praze marně bojovala s ruským týmem o fedcupovou trofej.

Jaká sankce ji čeká, netuší. Podle ruských zdrojů může za užití meldonia následovat až čtyřletý zákaz činnosti. "Je to pro mě všechno nové, budu spolupracovat s ITF," slíbila. Analýzu vzorku B nebude požadovat, tenisová federace jí prozatím zastavila činnost od 12. března.

Na Australian Open vypadla rodačka ze Sibiře 26. ledna ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou, právě v ten den pozitivní vzorek odevzdala. Rozhodně s tenisem končit nehodlá. "Kdybych chtěla oznámit konec, nedělala bych to takovým způsobem - v hotelu v Los Angeles s ošklivým kobercem," pobavila publikum.

Šarapovová je už několik let nejbohatší sportovkyní světa, která si jen tenisem vydělala přes 36 milionů dolarů. Proslavila se také vlastní značkou bonbonů.

Výběr nejznámějších dopingových případů v tenise:

Květen 1995 - Na Roland Garros byly ve vzorcích českého tenisty Karla Nováčka a bývalé světové jedničky Matse Wilandera ze Švédska odhaleny stopy kokainu. Tříměsíční trest vešel v platnost až v květnu 1997, kdy hráči po několika soudních jednáních stáhli odvolání proti zastavení činnosti.

Prosinec 1998 - Odebráním bodů a prémií byl potrestán český hráč Petr Korda, pozitivně testovaný na nandrolon při Wimbledonu. Proti tomuto rozhodnutí vlastní nezávislé komise se Mezinárodní tenisová federace (ITF) později odvolala k arbitráži, která případ v srpnu 1999 přehodnotila a protest federace uznala. Kordu, jenž mezitím ukončil kariéru, nakonec potrestala symbolickým zákazem startu na jeden rok.

Prosinec 2001 - Argentinský tenista Guillermo Coria měl na dubnovém turnaji v Barceloně pozitivní test na nandrolon, za což mu vedení ATP udělilo sedmiměsíční trest.

Březen 2003 - Český hráč Bohdan Ulihrach dostal nejprve dvouletý trest za pozitivní test na nandrolon, ten mu byl ale později zrušen, neboť zakázanou látku obsahovaly podpůrné preparáty podávané hráčům oficiálními fyzioterapeuty ATP.

Leden 2004 - Užití dopingové látky připravilo o půl roku tenisové kariéry Argentince Mariana Puertu. V únoru 2003 měl na turnaji ve Viňa del Mar v těle clenbuterol.

Prosinec 2005 - Na Roland Garros měli pozitivní dopingový test tři hráči. Překvapivý finalista Mariano Puerta měl v těle stimulant etilefrin a za opakovaný prohřešek obdržel zákaz startu na osm let. Sportovní arbitrážní soud mu později snížil trest na dva roky kvůli tomu, že Puerta užil zakázanou látku neúmyslně. V Paříži dopovali také Sesil Karatančevová a Mariano Hood: Bulharka dostala dvouletý a Argentinec roční zákaz.

Únor 2006 - Slovenský daviscupový reprezentant Karol Beck byl potrestán dvouletým zákazem činnosti za užití zakázaného steroidu clenbuterolu.

Červen 2006 - Novozélandský tenista Mark Nielsen dostal za pozitivní dopingový nález na zakázanou látku finasterid z lednové kvalifikace na Australian Open dvouletý distanc.

Leden 2008 - Bývalá světová jednička Švýcarka Martina Hingisová byla za pozitivní test na kokain ve Wimbledonu potrestána dvouletým zákazem startu a zpětným odebráním bodů i prémií. Hingisová mezitím ukončila kariéru, poté se ale na kurty znovu vrátila.

Květen 2009 - Francouz Richard Gasquet byl za pozitivní test na kokain suspendován na 12 měsíců. Později mu byl trest zkrácen na dva a půl měsíce kvůli tomu, že látku neužil vědomě.

Říjen 2009 - Ivo Minář dostal od ITF jako trest za doping při červencovém čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině zákaz činnosti na osm měsíců.

Července 2011 - Americký tenista Robert Kendrick dostal od Mezinárodní tenisové federace roční zákaz činnosti za pozitivní dopingový test na French Open. Hráč měl v těle stimulant metylhexanamin. Podle Kendricka se látka do jeho organismu dostala z léků. Sportovní arbitrážní soud (CAS) mu později trest snížil na osm měsíců.

Únor 2013 - Barbora Záhlavová-Strýcová dostala půlroční trest za dopingový nález během říjnového turnaje v Lucemburku. V těle měla stimulant sibutramin. Záměrné užití látky popřela, podle její verze byl obsažen v potravinovém doplňku.

Září 2013 - Chorvat Marin Čilič dostal devítiměsíční trest za doping, v květnu měl po turnaji v Mnichově pozitivní test na niketamid. Látku vzal nevědomky v tabletách s glukózou, CAS mu později snížil trest na čtyři měsíce.

Březen 2015 - Američan Wayne Odesnik obdržel od ITF za druhé porušení dopingových pravidel zákazu činnosti na 15 let. Odesnik odevzdal několik mimosoutěžních vzorků, v nichž kontrola odhalila stopy různých zakázaných látek včetně steroidů. Pro hráče, jenž už v roce 2010 dostal za držení růstového hormonu dvouletý distanc, to znamenalo konec kariéry.

Květen 2015 - Ukrajinka Kateryna Kozlovová dostala půlroční zákaz startu za doping. Jak oznámila ITF, měla v únoru v Dubaji pozitivní test na stimulant dimetylbutylamin.

Březen 2016 - Ruská tenistka Maria Šarapovová oznámila, že měla na lednovém Australian Open pozitivní test na doping. Dozvěděla se o tom před několika dny v dopise od ITF. Léta užívala látku meldonium, která je však od letoška zakázaná.

Vizitka ruské tenistky Marie Šarapovové:

Datum a místo narození: 19. dubna 1987, Ňagaň

Státní příslušnost: Rusko

Výška a váha: 188 cm, 59 kg

Největší úspěchy: vítězka pěti grandslamů (Wimbledon 2004, US Open 2006, Australian Open 2008, French Open 2012 a 2014); vítězka Turnaje mistryň 2004; stříbro z OH 2012 v Londýně; vítězka 35 turnajů WTA ve dvouhře a tří ve čtyřhře

Ocenění: nejlepší hráčka okruhu WTA 2004; držitelka státního vyznamenání Za zásluhy (2016)

Aktuální postavení na žebříčku WTA: 7. místo (nejlépe 1.)

Rodina: svobodná

Ostatní: jedna z deseti tenistek historie, které vybojovaly kariérní Grand Slam; vyznavačka agresivního stylu hry od základní čáry, jejími silnými stránkami jsou i bojovnost a psychická odolnost; s tenisem začala ve čtyřech letech, v osmi se na doporučení Martiny Navrátilové přestěhovala do USA, kde ji otec přihlásil do proslulé tenisové akademie Nicka Bollettieriho; profesionálkou od roku 2001, první titul na okruhu WTA získala o dva roky později v Tokiu; přestože má i americké občanství, stále se hlásí k Rusku a několikrát za něj nastoupila ve Fed Cupu; kvůli zdravotním problémům na přelomu let 2008 a 2009 vypadla z první stovky, do absolutní špičky se vrátila až v roce 2011; v čele žebříčku strávila v pěti různých obdobích dohromady 21 týdnů (poprvé v srpnu 2005, naposledy v červenci 2012); na zahajovacím ceremoniálu olympijských her 2012 v Londýně byla vlajkonoškou ruské výpravy; v posledních letech ji často sužovaly zdravotní problémy, na kurtech se naposledy představila právě na lednovém Australian Open, kde prohrála ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou; bývá často kritizována kvůli hlasitému projevu při hře, její výkřiky někdy přesahují 100 decibelů; díky atraktivnímu vzhledu a příjmům z reklamy patří k nejlépe vydělávajícím sportovkyním světa, její roční příjmy se pohybují okolo 25 milionů dolarů; v roce 2012 představila vlastní značku bonbónů Sugarpova; na odměnách si vydělala přes 36 milionů dolarů, což je nejvíc po suverénní Williamsové; jako svoje koníčky uvádí kino, módu a hudbu; má vlastní stránky www.mariasharapova.com.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 24. února 2017

Očekáváme v 4:00 7°C

Celá předpověď