Rusko odsoudilo nálet koalice vedené USA na jihu Sýrie

foto Ilustrační foto - Americký stíhací letoun startuje z letadlové lodi.

Damašek/Ženeva - Rusko a Sýrie odsoudily nálet mezinárodní koalice na jednotky bojující na straně syrské vlády na jihu Sýrie. USA tím podle Moskvy porušily suverenitu Sýrie. Uvedl to dnes v Ženevě náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. Moskva tvrdí, že při náletu zemřeli i civilisté, podle jiných zdrojů šlo o příslušníky milic či vojáky. Koalice ve čtvrtek bombardovala konvoj u jordánských hranic, který podle ní ohrozil základnu koaličních jednotek.

"Každá vojenská akce zhoršuje situaci v Sýrii a ohrožuje politický proces, zvláště když je vedena proti syrské armádě," citovala agentura Ria Novosti Gatilova. Náměstek ruského ministra dodal, že taková akce je "absolutně nepřijatelná a představuje porušení suverenity Sýrie".

Nálet dnes na mírových jednáních v Ženevě odsoudil i syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí, který o něm prý hovořil se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. "Diskutovali jsme o tom masakru, který spáchal americký agresor včera v naší zemi," uvedl dnes Džaafarí.

"Důležité je, že se chceme zaměřit na boj s terorismem, reprezentovaný ozbrojenými skupinami, i na státní a vládní terorismus vůči naší zemi. Ten zahrnuje americkou, francouzskou i britskou agresi," řekl rovněž Džaafarí.

Americké letectvo bombardovalo konvoj milic podporovaných syrskou vládou ve čtvrtek na jihu země u hranic s Irákem a Jordánskem. Podle nejmenovaného amerického činitele, jehož citovala agentura Reuters, šlo o obranu, neboť konvoj ohrožoval vojenskou základnu Tanf, v níž operují jednotky USA a Británie.

"Konvoj nereagoval na četná varování, aby se nepřibližoval k základně," uvedl ve čtvrtek ve Washingtonu činitel amerického ministerstva obrany.

Z dosavadních informací není zatím jasné, které jednotky přesně v konvoji byly. Šlo ale o přívržence syrského režimu. V oblasti základny operují mimo jiné íránské šíitské jednotky, které v syrské válce podporují prezidenta Bašára Asada.

Podle webu televize Al-Arabíja náletu předcházelo varování Rusům, kteří bojují na straně syrského režimu.

O úmrtí civilistů hovoří jen ruská strana. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že nálet zničil několik vozidel a zabil osm příslušníků milic. Také syrská státní televize dnes přinesla informaci od syrského vojenského činitele, podle něhož koaliční nálet u hranic s Jordánskem zabil několik vojáků a způsobil materiální škody.

Syrská vláda se snaží ovládnout oblast u hranic s Irákem, kterou mají zatím pod kontrolou povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele s USA. Syrská armáda tak chce dostat pod kontrolu mimo jiné strategickou silnici z Damašku do Bagdádu, uvedla televize Al-Džazíra.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď