Ruská armáda si objednala další medaile za Sýrii

foto Ilustrační foto - Ruský voják u zničeného zdravotnického stanu v syrském Halabu.

Moskva - Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo veřejnou soutěž na 20.000 medailí pro "účastníky vojenské operace v Sýrii", tedy skoro dvakrát více než loni, kdy medailí bylo 10.300. Upozornila na to dnes ruská média s odvoláním na web státních zakázek. Samo ministerstvo po rozruchu v médiích začalo tvrdit, že se prý do zakázky vloudila chyba a že si objedná jen 2000 medailí.

Za medaile ale bylo ministerstvo podle zveřejněné dokumentace ochotno zaplatit 4,45 milionu rublů (skoro dva miliony korun), tedy 222 rublů (asi 57 Kč) za medaili, což odpovídalo jiným resortním vyznamenáním a odznakům a zhruba počtu 20.000 ocenění.

Početnost ruských sil válčících v Sýrii se oficiálně tají. Loni v červnu ale tehdejší náměstek ministra obrany Anatolij Antonov uvedl v parlamentu, že za veterány syrského tažení lze pokládat přibližně 25.000 Rusů. A loni v září, při ruských parlamentních volbách, odhlasovalo v Damašku 4571 Rusů.

Medaili za syrské tažení zřídil svým rozkazem ministr obrany Sergej Šojgu v listopadu 2015, tedy dva měsíce poté, co se Rusko zapojilo do bojů v Sýrii. O pár měsíců později se medaile nabízely na internetu i za 400 rublů (asi 180 Kč).

Moskva tvrdí, že se na bojích podílí pouze letectvo, a vylučuje pozemní operaci. Později se však prokázalo, že celou dobu na bojišti působily ruské speciální sily.

Loni v březnu prezident Vladimir Putin ohlásil stažení části ruských sil. O začátku stahování informoval náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov na počátku ledna s tím, že jako první oblast konfliktu opustí uskupení okolo letadlové lodě Admirál Kuzněcov. Týž měsíc ale americká média informovala, že ruské uskupení v Sýrii posílily další bitevní letouny. Ruské ministerstvo obrany to popřelo jako "primitivní propagandistickou kachnu".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď