ŘSD otevřelo úsek D3 na Borku, řidiče tam pustilo ve 13:30

foto Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 27. září na dálnici D3 v jižních Čechách nový úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru.

České Budějovice - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo na dálnici D3 v jižních Čechách nový úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru. Řidiči se tam dostali ve 13:30, v první části dne jezdili z Českých Budějovic po dosavadní trase na Prahu ve směru Strakonická - Pražská - Nemanická - Borek. Ve 13:40 silničáři spojku na Borku mezi silnicí I/3 a Pražskou ulicí zavřeli, zjistila na místě ČTK. Dokud nebudou hotové navazující úseky D3 z Veselí nad Lužnicí, bude provoz v novém úseku D3 možný bez dálničního poplatku. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Stavbaři úsek dokončili o dva měsíce dříve, než byl původní termín. Práce stály 717,5 milionu. "Stavba umožní snížit dopravní zátěž na silnici I/3 v obci Borek i v navazující části Českých Budějovic, díky čemuž se sníží imise a hluková zátěž z dopravy," řekl ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Výstavba dálnice D3 - ilustrační mapka se základními údaji.
Na novém úseku je 11 mostů. Nejdelší z nich přes potok Kyselá voda měří 210 metrů. Úsek Borek - Úsilné vede od silnice I/3 nad Borkem k silnici I/34 z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce. Ve směru od Prahy se tak bude sjíždět přes mimoúrovňovou křižovatku Úsilné a po silnici I/34. Podle ŘSD je druhá svého druhu v ČR, první je v Opatovicích nad Labem.

Spojka na Borku, kudy se dosud jezdilo z Prahy do města, je od 13:40 zavřená. Kdo nyní pojede z Budějovic na Prahu přes Borek, musí nově po staré silnici ke křižovatce u Lhotic nebo přes Chotýčany do Ševětína.

Další rozestavěný úsek D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec, dlouhý 5,1 kilometru a s náklady 634,7 milionu, se otevře 12. října. Součástí D3 bude také obchvat Českých Budějovic za 12 miliard korun, který má být hotový do roku 2021. ŘSD má vše připravené pro druhé kolo výběrového řízení na zhotovitele dvou úseků Úsilné - Hodějovice a Hodějovice - Dolní Třebonín, ještě ale nezačalo, dosud se nedohodlo s majitelem jednoho pozemku. Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem připravuje ŘSD dokumentaci EIA, vykupuje pozemky. Stavět by se mohlo začít v roce 2020.

Předseda představenstva Eurovia CS Martin Borovka dnes řekl, že v prosinci 2019 dokončí stavaři úsek D3 mezi Ševětínem a Borkem, který měří 10,6 kilometru a staví se od prosince 2016. Další úsek Bošilec - Ševětín dlouhý 8,1 kilometru bude dle ŘSD hotový v únoru 2019.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) dnes řekl, že ministerstvo má posouzení EIA na středočeskou část D3. Úsek je dlouhý asi 20 kilometrů. "Vede kolem Benešova a mimoúrovňovou křižovatkou Červené Vršky se napojuje zpátky na I/3," řekl Kroupa. Na jaře 2018 chce ŘSD požádat o územní rozhodnutí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pondělí 20. srpna 2018

Očekáváme v 11:00 30°C

Celá předpověď