Ředitelkou Cermatu bude od prosince 2018 analytička Kleňhová

foto Ilustrační foto - Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiří Zíka vystoupil 19. května v Praze na tiskové konferenci k výsledkům letošních maturitních testů a jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol.

Praha - Ředitelkou Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) bude od prosince 2018 analytička Michaela Kleňhová. Dříve vedla sekci demografie a sociálních statistik Českého statistického úřadu. Dosavadní ředitel Cermatu Jiří Zíka skončil ve výběrovém řízení druhý, uvedl server iRozhlas.cz. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) rozhodl, že Zíka povede organizaci dočasně ještě jeden rok.

"Z důvodu zajištění kontinuity výkon činností souvisejících s předáním řízení CERMAT a již rozpracovaných procesů a postupů souvisejících s přípravou a zajištěním přijímacího řízení na střední školy a maturit v roce 2018 jsem rozhodl, že na dobu určitou v délce trvání jednoho roku, tj. do 30. 11. 2018, bude CERMAT řídit nadále pan Zíka," řekl Radiožurnálu Štech. Kleňhová bude do prosince příštího roku působit jako Zíkova zástupkyně pro oblast analýz a vnějších vztahů.

Zíka byl řízením Cermatu pověřen v červnu 2012 po odvolání Pavla Zeleného kvůli problémům při maturitách. Jmenován byl po úspěchu v konkurzu v prosinci 2012. Zeleného tehdejší ministr školství Petr Fiala (ODS) odvolal po problémech s maturitními slohy. Tehdy tisíce maturantů kritizovaly posuzování písemných prací z češtiny hodnotiteli Cermatu, ale při odvolání uspěl jen zlomek nich.

Podobná kritika se ozývala i letos, kdy se změnilo hodnocení písemných prací z češtiny. V minulých třech letech byly slohy hodnoceny na školách, ale ministerstvo tvrdilo, že takové známkování není objektivní. Proto se letos známkovalo centrálně. Tento postup naopak kritizovali češtináři a studenti, zhruba 800 se jich letos proti známce ze slohu odvolalo. Písemnou práci nakonec nezvládlo 2,9 procenta z více než 58.000 lidí, kteří ji psali.

Ministerstvo školství vypsalo výběrové řízení na ředitele Cermat již minulý rok. Z pěti kandidátů ale komise nedoporučila žádného vítěze. Tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) proto podobně jako nyní Štech rozhodla, že Zíka dostane na pozici ředitele roční mandát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 17. srpna 2018

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď