Řecký soud rozhodl vydat do USA Rusa kvůli zpronevěře miliard

foto Ruský občan Alexander Vinnik eskortován k soudu v řecké Soluni.

Soluň (Řecko) - Řecký soud rozhodl vydat Spojeným státům ruského občana Alexandra Vinnika, kterého americké úřady podezírají z rozsáhlého praní špinavých peněz prostřednictvím kybernetické měny bitcoin. Sedmatřicetiletý muž čelí obvinění, že převedl do bitcoinů nejméně čtyři miliardy dolarů (88 miliard Kč) z nezákonných podnikatelských aktivit. Vinnika zadržela řecká policie na základě amerického zatykače v červenci.

Rus, který byl během zadržení v Řecku na dovolené, dal už dříve najevo, že se proti rozhodnutí odvolá. V USA mu hrozí odsouzení až k 55 letům za mřížemi.

Konečné rozhodnutí přijme řecký ministr spravedlnosti. O Vinnika mají zájem i ruské úřady, které ho údajně rovněž viní ze zpronevěry. Zatímco proti vydání do USA se Vinnik urputně brání, proti návratu do Ruska podle jeho obhájců nic nenamítá.

Vinnik je jedním z několika Rusů, kteří byli zadrženi na americkou žádost v souvislosti s počítačovými zločiny. Dopadeni byli v zemích Evropské unie, kde byli většinou na dovolené.

Údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina zatkla loni v říjnu česká policie. Rus byl obviněn z hackerského útoku, krádeže a spiknutí, když napadl sociální sítě Linkedin a Formspring a webové úložiště Dropbox a získal hesla jejich uživatelů s úmyslem je prodat. V USA Nikulinovi hrozí 30 let vězení. O jeho vydání k trestnímu stíhání žádá kromě USA opět i Rusko.

V úterý rozhodla španělská justice, že vydá do USA sedmatřicetiletého ruského programátora Pjotra Levašova obviněného z infikování desítek tisíc počítačů a možného ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb. V srpnu španělská justice rozhodla o vydání ruského programátora Stanislava Lisova do USA, kde je obviněn z odpovědnosti za hackerské útoky na banky a finanční instituce.

Moskva ostře protestuje proti zadržování svých občanů v cizině a jejich vydávání americké justici, což označuje i za organizovaný únos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď