RB OSN kritizuje KLDR za raketovou zkoušku

foto Lidé sledují na železniční stanici v jihokorejském Soulu záběry z testu balistických raket, který provedla Severní Korea.

New York - Rada bezpečnosti OSN v dnešním společném prohlášení tvrdě odsoudila KLDR za nedělní test balistické střely středního doletu. Dokument, který na twitteru zveřejnilo Švédsko, které nestálý člen nyní v RB OSN zasedá, zdůrazňuje, že Pchjongjang jednal v rozporu s mezinárodními závazky a s dřívějšími rezolucemi.

"Členové RB OSN rozhodně nesouhlasí s jakýmikoli aktivitami KLDR v oblasti balistických střel," uvádí společné prohlášení s tím, že RB OSN vyslovuje zármutek nad tím, že KLDR investuje finance do balistického programu, zatímco se občané této asijské země potýkají s neřešenými velkými nedostatky.

Severní Korea v neděli oznámila, že provedla "úspěšný test nového typu rakety země-země středního až dlouhého doletu, která je schopna nést jadernou hlavici". Jihokorejské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že nejnovější raketový test KLDR byl provokací, jejímž cílem bylo vyzkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

USA, Korea a Japonsko společně odsoudily KLDR za test rakety

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea společně odsoudily KLDR za nedělní zkoušku střely středního doletu. Oznámilo to americké ministerstvo obrany s tím, že Washington obě asijské spojenecké země ujistil, že neochvějně za Soulem i Tokiem stojí, napsala agentura Reuters.

Jihokorejské ministerstvo obrany mezitím podle agentury Jonhap sdělilo, že Spojené státy přislíbily během nadcházejícího pravidelného společného vojenského cvičení nasadit své strategické složky. Podrobnosti ministerstvo neuvedlo. Ze zprávy také podle Reuters není jasné, zda rozmístění strategických složek je odpovědí na raketový test KLDR.

Zmíněná cvičení obou armád začínají obvykle v březnu. Pchjongjang pravidelně manévry kritizuje jako přípravu na invazi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď