Rakušané půjdou k předčasným volbám 15. října

foto Rakousko - vlajka - ilustrační foto.

Vídeň - Předčasné parlamentní volby v Rakousku se mají konat 15. října. Shodli se na tom dnes zástupci parlamentních stran na konzultacích se sociálnědemokratickým kancléřem Christianem Kernem. Podle serveru deníku Der Standard se na termínu voleb shodli šéfové všech frakcí v zákonodárném sboru. Návrh na předčasné volby by měl být ve středu formálně předložen parlamentu ke schválení.

V řádném termínu by se hlasování uskutečnilo až na podzim příštího roku. K předčasným volbám vedly déle trvající neshody v koaliční vládě sociálních demokratů a lidovců.

Vývoj krize se urychlil poté, co minulý týden oznámil odchod z vlády a z postu předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinhold Mitterlehner. Jeho v neděli zvolený nástupce, ministr zahraničí Sebastian Kurz, se vyslovil pro ukončení koaliční spolupráce s Kernovými sociálními demokraty (SPÖ) a uspořádání předčasných voleb. S nimi nakonec souhlasila i opozice.

"Jsem rád, že předčasné volby budou 15. října 2017 - do té doby potřebujeme spořádané přechodné období," reagoval dnes šéf ÖVP Kurz na twitteru na dohodnutý volební termín.

Kancléř Kern původně předčasné volby odmítal, postupně se s nimi smířil pod podmínkou, že s nimi budou souhlasit i opoziční strany. Dnes v parlamentu prohlásil, že se chce do voleb v zákonodárném sboru opírat o podporu i ostatních stran, které jsou nyní v opozici.

Všechny strany se také shodují na tom, že do 12. července má pracovat vyšetřovací výbor ke kauze nákupu údajně předražených letounů Eurofighter, oznámil kancléř Kern.

Podle předvolebních průzkumů dojde v předčasných volbách na "trojboj" o úřad šéfa vlády, poznamenala agentura DPA. Kromě kancléře Kerna může v čele příští vlády zasednout i velmi populární, nyní teprve 30letý Kurz. Šanci na vítězství má rovněž pravicová protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Tato strana se do vlády s lidovci dostala už v letech 2000 až 2005, což zpočátku vedlo k dočasnému vyloučení Rakouska z některých rozhodovacích procesů v EU.

Rakušané by měli jít hlasovat necelý týden před svými českými sousedy. V České republice, kde je vláda rovněž v krizi, jsou parlamentní volby zatím vypsány na řádný termín 20. a 21. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď