Putin doufá, že zájem na boji proti terorismu zlepší vztahy s USA

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a jeho americký protějšek Donald Trump na kombinovaném snímku.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil naději, že společné zájmy Ruska a USA na boji proti terorismu pomohou zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi. Na energetickém fóru v Moskvě zároveň upozornil, že vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nejsou bez problémů, uvedla agentura Reuters.

"Některé síly využívají rusko-americké vztahy k řešení vnitřních politických problémů ve Spojených státech," řekl Putin. "Věřím, že takový člověk, jako je Trump, se svým charakterem, nikdy nebude rukojmím něčích zájmů," dodal.

Putin zdůraznil, že Moskva má ve Spojených státech "spousty přátel", kteří skutečně chtějí zlepšit vztahy s Ruskem.

Zřejmě ve snaze naznačit, že současné západní sankce proti Rusku za okupaci Krymu a dalších částí východní Ukrajiny Moskvě zas tolik neškodí, Putin prohlásil, že v Rusku již probíhá skutečná hospodářská obnova.

V této souvislosti ruský prezident nevyloučil, že by mohla být prodloužena dohoda o omezování těžby ropy mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a nečlenskými státy, která platí do března 2018 a která přispěla k zvýšení cen této komodity. Rusko, které je na exportu ropy a plynu existenčně závislé, těží ze zvýšení cen po jejich prudkém propadu v minulý letech.

Putin se také zmínil o prezidentských volbách, které Rusko čekají v příštím roce. Řekl, že sám se ještě nerozhodl, jestli bude znovu kandidovat. Připomněl, že přihlášky je možné podat až do přelomu listopadu a prosince. Ve funkci je Putin od roku 2000, s přerušením mezi roky 2008 až 2012.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď